Zapomniani. Historia krakowskiej szkoły ekonomicznej

 

Ogłoszenie: Premiera filmu odbędzie się 27 maja 2017 r. w kinie Ars w Krakowie

Pamięć o ludziach i ideach jest pomostem łączącym przeszłość z teraźniejszością, pomostem nie tylko symbolicznym, ale posiadającym także praktyczny wymiar. Rozwój cywilizacji polega bowiem na analizowaniu, selekcjonowaniu i rozwijaniu osiągnięć minionych pokoleń. Bez znajomości historii ubożejemy intelektualnie, przez co narażamy się na popełnianie tych samych błędów, co nasi przodkowie.

Skomplikowane i burzliwe dzieje naszego kraju to dotkliwe straty materialne oraz tragiczna śmierć wielu milionów Polaków – o tym wiemy wszyscy. Utraciliśmy jednak również coś bardziej ulotnego – sporą część wiedzy naukowej, która wpadła do „luki pamięci”. Kto dziś pamięta o Krakowskiej Szkole Ekonomicznej?

Chcemy to zmienić tworząc pełnometrażowy film dokumentalny, który przywróci zbiorowej pamięci sylwetki takich ekonomistów jak: Adam Krzyżanowski, Ferdynand Zweig czy Adam Heydel oraz ich dorobek naukowy. Jest to szczególnie ważne, bowiem politycy tak w dwudziestoleciu międzywojennym, jak i dziś, mieli i mają niezdrowe podejście do gospodarki. Potrzebni są rzecznicy wolnorynkowego podejścia. Przed wojną byli nimi właśnie krakowscy ekonomiści, dziś już ich nie ma, ale ich dziedzictwo jest nadal aktualne i pomocne dla tych, którzy chcą być adwokatami wolności.

 


Tytuł filmu nie jest przypadkowy. Szkoła Krakowska jest dzisiaj niemal zupełnie zapomniana. Dlatego chcemy przypomnieć o tych bohaterach, którzy nie walczyli karabinem, ale swoimi umysłami o wolną i bogatą Polskę. Spotkał ich tragiczny los: prześladowała ich sanacja; byli zabijani przez hitlerowski reżim; ponownie prześladowani w PRL-u, ich prace znalazły się na indeksie książek zakazanych, a oni sami zniknęli w odmętach historii. Resztki pamięci o nich trzeba rozpalić na nowo po to, aby ich dorobek naukowy mógł być znowu wykorzystany, a ich zaangażowanie w sprawy publiczne mogło być przykładem dla dzisiejszych Polaków.

O czym chcemy opowiedzieć w filmie?


Zdecydowaliśmy się opowiedzieć historię Ekonomistów Wyklętych na taśmie filmowej ponieważ ten format umożliwia dotarcie do dużego grona odbiorców. Najwyższy czas, aby wolność opuściła sale akademickie i niszowe publikacje, i tafiła do kultury masowej. Film jest właśnie takim medium, które może pokazać, że:


dr Marcin Chmielowski – Reżyser i scenarzysta

Doktor filozofii (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie). Absolwent politologii (Uniwersytet Jagielloński) i podyplomowych studiów z zakresu bankowości centralnej i polityki pieniężnej (Instytut Nauk Ekonomicznych PAN).

 

Tomasz „Agent” Agencki – Lektor

Podcaster i filmowiec, a także felietonista (nominacja do nagrody Złotej Ryby 2014) Reżyser i producent kilku filmów, m.in. „Korwin the Movie” czy „In-Dependencia”.

Kamil Przespolewski – Operator i postprodukcja

Filmowiec z kilkuletnim doświadczeniem. Laureat ogólnopolskich konkursów filmowych. Obecnie zawodowo zajmuje się postprodukcją obrazu. Odpowiedzialny za wizualną stronę udanej kampanii crowdfunfingowej „Wydajemy Rothbarda!”.

 

Paweł Piwowar – Asystent produkcji

Absolwent studiów z organizacji produkcji filmowej, uczestnik szkolenia „Lights, Camera, Liberty!” organizowanego przez Atlas Network. Zwycięzca siódmej edycji Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów. Pracował jako niezależny filmowiec przez 5 lat, realizując etiudy fabularne i dokumentalne, reportaże, wywiady i reklamy.


Dzięki grantowi otrzymanemu od amerykańskiej fundacji Atlas Network mamy już połowę minimalnej kwoty potrzebnej do stworzenia filmu. Ponieważ chcemy, aby nasza produkcja była pełnometrażowym, profesjonalnym filmem dokumentalnym, który będzie można wyświetlać w kinach jak i telewizji (TVP Historia) musimy zadbać o wiele szczegółów. Najważniejsze z kosztów to:

Postęp zbiórki

99 %
Zebraliśmy: 39 674 zł; Potrzebujemy: 40 000 zł

Co zrobimy, jeżeli zbierzemy:

 


Produkcja filmu opiera się w całości o dobrowolne wpłaty od darczyńców indywidualnych i firmowych. Nie korzystamy z państwowych lub unijnych dotacji i grantów, dlatego podatnicy mogą być spokojni o zawartość swoich portfeli. Równocześnie oznacza to, że stworzenie filmu zależy wyłącznie od Państwa szczodrości.

Dane do przelewów: Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości, ul. Asnyka 6 40-696 Katowice, Nr konta: MBank 14 1140 2017 0000 4502 1294 6841
 
Uwaga! W tytule przelewu prosimy o podanie nazwy wybranego pakietu nagród i Państwa adresu email. Sugerujemy również wybranie jako metody przekazania darowizny przelew bankowy, ponieważ serwisy Dotpay i PayPal pobierają prowizję od każdej transakcji – tym samym część Państwa darowizny trafi do tych firm, a nie zasili produkcji filmu.


Z myślą o Darczyńcach wspierających nasz projekt przygotowaliśmy atrakcyjne upominki: zaproszenia na kinową premierę filmu, płyty DVD z filmem i materiałami dodatkowymi, plakat i wiele innych. Nagrody pogrupowane są w następujące pakiety:

Pakiet Kinomana – 30 zł< – Zaproszenie na premierę filmu w Krakowie lub w innym wybranym mieście + płyta DVD z filmem (wraz z materiałami dodatkowymi) + podziękowanie na stronie projektu i napisach końcowych w filmie.
Dostępność pakietu: 779 szt. (kino w Krakowie);


Pakiet Kinomana Duet – 55 zł< – Zaproszenie na premierę filmu w Krakowie z osobą towarzyszącą + płyta DVD z filmem (wraz z materiałami dodatkowymi) + podziękowanie na stronie projektu i napisach końcowych w filmie.
Dostępność pakietu: 389 szt. (kino w Krakowie);


Pakiet Domatora Plus – 60 zł< – Dostęp online do filmu na YT w dniu premiery kinowej (równo z rozpoczęciem seansu) + płyta DVD z filmem (wraz z materiałami dodatkowymi) + plakat + podziękowanie na stronie projektu i napisach końcowych w filmie.
Dostępność pakietu: bez limitu


Pakiet Mecenasa – 500 zł< – Zaproszenie na premierę filmu w Krakowie z osobą towarzyszącą + płyta DVD z filmem (wraz z materiałami dodatkowymi) + plakat z dedykacją od reżysera i scenarzysty + wycieczka po Krakowie śladami Szkoły Krakowskiej wraz dr Marcinem Chmielowskim + zaproszenie na plan zdjęciowy i kawę / piwo z ekipą filmową + podziękowanie na stronie projektu i napisach końcowych w filmie.
Dostępność pakietu: 10 szt.

Pakiet Domatora – 30 zł< – Dostęp online do filmu na YT w dniu premiery kinowej (równo z rozpoczęciem seansu) + płyta DVD z filmem (wraz z materiałami dodatkowymi) + podziękowanie na stronie projektu i napisach końcowych w filmie.
Dostępność pakietu: bez limitu


Pakiet Kinomana Plus – 60 zł< – Zaproszenie na premierę filmu w Krakowie lub w innym wybranym mieście + płyta DVD z filmem (wraz z materiałami dodatkowymi) + plakat + podziękowanie na stronie projektu i napisach końcowych w filmie.
Dostępność pakietu: 779 szt. (kino w Krakowie);


Pakiet Pasjonata – 90 zł< – Zaproszenie na premierę filmu w Krakowie z osobą towarzyszącą + płyta DVD z filmem (wraz z materiałami dodatkowymi) + plakat z dedykacją od reżysera i scenarzysty + wycieczka po Krakowie śladami Szkoły Krakowskiej+ podziękowanie na stronie projektu i napisach końcowych w filmie.
Dostępność pakietu: 50 szt.


Pakiet Mecenasa Plus – 1 000 zł< – Zaproszenie na premierę filmu w Krakowie z osobą towarzyszącą + płyta DVD z filmem (wraz z materiałami dodatkowymi) + plakat z dedykacją od reżysera i scenarzysty + wycieczka po Krakowie śladami Szkoły Krakowskiej wraz dr Marcinem Chmielowskim + zaproszenie na plan zdjęciowy i kawę / piwo z ekipą filmową + występ w jednej ze scenek historycznych jako statysta + podziękowanie na stronie projektu i napisach końcowych w filmie.
Dostępność pakietu: 1 szt.


Patronat Honorowy:

– dr Małgorzata Jantos – Przewodnicząca Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa

Patronaty medialne

Partnerzy:

Projekt w mediach
Zapis audycji „Proste zwierciadło” w Radio Kontestacja poświęconej filmowi


Koordynator projektu: Aleksy Przybylski, e-mail: przybylski(at)fundacjawip.org, tel. 799 906 088

Podziel się!
    Loading Facebook Comments ...