Aktualności

Podsumowanie roku i plany na przyszłość

By 28/12/2013No Comments

 

Dobiegający końca rok 2013 był niezwykle udany dla Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości. Dwie cykliczne Akademie skierowane do młodych ludzi, seria konferencji poświęconych myśli wolnorynkowej, wreszcie wygrana Fundacji w nowojorskim konkursie Think Tank Shark Tank – oto najważniejsze wydarzenia, które przyczyniły się do sukcesu fundacji kierowanej przez Jacka Spendla i Marcina Chmielowskiego.

 

Z początkiem lutego ruszyła pierwsza edycja Akademii Młodych Przedsiębiorców – projektu skierowanego do zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej. Zajęcia prowadzone przez ekspertów i praktyków świata biznesu odbywały się raz w tygodniu w Krakowie. Ponadto, przy wsparciu sponsorów uruchomiona została specjalna platforma e-learningowa, do której dostęp umożliwił zaliczenie kursu również w trybie on-line. Akademia zakończyła się konkursem na najlepszy  biznes plan, którego zwycięzca otrzymał główną nagrodę: 10 tys. złotych na jego realizację.

2013 rok przyniósł także dwie edycje Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów – największego dotychczas projektu edukacyjnego Fundacji, stawiającego sobie za cel wykształcenie nowej generacji liderów społecznych i politycznych, którzy zmienią oblicze polskiego życia publicznego. Fundacja zapewnia najlepszym płatne staże w Stanach Zjednoczonych (w Goldwater Institute oraz Leadership Institute), staż w Institute of Economic Affairs w Londynie, a także wyjazdy na letnie seminaria naukowe w Stanach Zjednoczonych, Czechach, Słowenii i na Ukrainie. Jak dotąd Akademię ukończyło ponad 600 młodych adeptów!

Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości nie próżnowała w okresie wakacyjnym. Osobom zainteresowanym doskonaleniem języka angielskiego i nabywaniem praktycznej wiedzy z dziedziny ekonomii i filozofii zaoferowaliśmy tygodniowy obóz letni, Liberty English Camp. Tegoroczny obóz, tradycyjnie współorganizowany z amerykańskim Language of Liberty Institute, odbył się w dniach 8-13 września w Ponikwii koło Wadowic. Zajęcia prowadzili native speakerzy z różnych zakątków globu, natomiast nauce towarzyszyła zabawa i wypoczynek.

Oprócz wymienionych wyżej projektów cyklicznych, Fundacja była organizatorem bądź współorganizatorem kilku znaczących konferencji, o charakterze bardziej i mniej formalnym. Do drugiej kategorii należą  Miltonalia, czyli konferencja poświęcona dorobkowi prof. Miltona Friedmana, jednego z głównych piewców gospodarki wolnorynkowej w drugiej połowie XX w., twórcy tzw. chicagowskiej szkoły ekonomii. Wydarzeniem na znacznie większą skalę była wrześniowa konferencja European Students for Liberty w Krakowie. Młodzi ludzie z całej Europy, identyfikujący się z wolnościowymi poglądami przyjechali do Krakowa by wspólnie dyskutować na temat kondycji europejskiej gospodarki oraz praw i wolności jednostki na Starym Kontynencie. W grudniu Fundacja zorganizowała cykl spotkań z dr Tomem Palmerem oraz Matthew Tyrmandem, znanymi amerykańskimi orędownikami wolności gospodarczej i osobistej. Przy okazji spotkań w Katowicach, Krakowie i Warszawie, wolontariusze Fundacji rozdali uczestnikom ponad sto darmowych egzemplarzy książek pod redakcją dr Toma Palmera.

Niewątpliwie największym sukcesem Fundacji w 2013 r. była wygrana w  konkursie Think Tank Shark Tank, organizowanym przez amerykańską organizację ATLAS Economic Research Foundation. Konkurs dotyczył najlepszego projektu promującego idee wolnego rynku i przedsiębiorczości. Zgłoszeń było wiele, jednak po eliminacjach do finału przeszły organizacje z Dominikany, Kanady, Polski, i Stanów Zjednoczonych. Gra toczyła się o grant w wysokości 25 000 dolarów, które ATLAS zobowiązał się przekazać zwycięzcy na realizację projektu. Podczas gali finałowej w Nowym Jorku, jury jednogłośnie orzekło, że właśnie reprezentowana przez prezesa, Jacka Spendla, Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości zajęła pierwsze miejsce.  Przyznane środki pozwolą Fundacji nakręcić program telewizyjny o nazwie „Wolność pod ostrzałem”, podejmujący najważniejsze problemy społeczno-polityczne i prezentujący wolnościowe rozwiązania tychże. Prace nad pierwszymi odcinkami autorskiego programu wiceprezesa Fundacji, Marcina Chmielowskiego, ruszą wraz z początkiem nowego roku.

Po bardzo owocnym i obfitym w rozmaite projekty i konferencje roku, Fundacja nie zamierza zwalniać tempa. Kolejne edycje Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów oraz Akademii Młodych Przedsiębiorców mają być jeszcze bardziej atrakcyjne. Pełną parą ruszają przygotowania do następnego obozu językowego Liberty English Camp, który tym razem Fundacja organizuje na Malcie. Niewątpliwie największym wyzwaniem będzie jednak realizacja programu  telewizyjnego pt. Wolność pod ostrzałem. Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości ma przed sobą pracowity, ale i przełomowy rok. Pracownicy i współpracownicy Fundacji dołożą starań by nadchodzący 2014 rok zbliżył nas ku ideałom wolności i przedsiębiorczości.

 

Więcej informacji udziela:

Bartłomiej Pasiowiec
Specjalista ds. Public Relations
Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości
pasiowiec@localhost, tel. + 48 507 846 414
www.localhost