AktualnościLiberty Camp

Relacja z Liberty English Camp

By 07/05/2014No Comments

Photo60Wolnościowy klimat zawitał na śródziemnomorskiej wyspie

Dzięki współpracy Language of Liberty Institute z Fundacją Wolności i Przedsiębiorczości w dniach 23-30 IV Malta stała się centrum spotkań i dyskusji, głównie młodych, libertarian z całego świata – od Stanów Zjednoczonych, przez Europę, aż po Afrykę. Uczestnicy Liberty English Camp mieli okazję wymienić się doświadczeniami i poglądami, przy okazji ćwicząc język angielski. Zachęcamy do przeczytania relacji z tego niepowtarzalnego wydarzenia.

Blisko 50 uczestników z 13 krajów przyleciało na Maltę, wyspę położoną na południu od Sycylii, by tam aktywnie spędzić cały tydzień. Dla uczestników organizatorzy przygotowali wykłady o różnej tematyce. Filozoficzne korzenie idei liberalnych, perspektywy spojrzenia na państwo, czy teoretyzowanie o niewidzialnej ręce Adama Smitha i widzialnej ręce rządu było konfrontowane z doświadczeniami przedsiębiorców, którzy działają w ciężkich rynkowych realiach. Nie zabrakło także różnych koncepcji zmieniana świata, w końcu to w młodych ludziach drzemie potężna siła. Pomysły były niestandardowe – nie kończyły się, bynajmniej, na zachęceniu do brania udziału w wyborach. Studenci z Ukrainy raportowali o sytuacji, w jakiej znajduje się ich ojczyzna, przedstawili swoje obawy, które konfrontowane były ze zdaniem publiczności. Pokazy filmów o wolnościowej tematyce cieszyły się dużym zainteresowaniem, stanowiły także ciekawą odskocznię od klasycznych wykładów. Kolejną formą aktywności były dyskusje w moderowanych grupach, podczas których omawiano  zagadnienia poruszane na wykładach. Oprócz tego, wszyscy chętni, mogli wziąć udział w warsztatach. Celem było stworzenie podwalin pod organizację pozarządową (NGO). Pod okiem doświadczonych społeczników grupy, krok po kroku, tworzyły zarys swoich organizacji, by przedstawić wersję finalną wszystkim uczestnikom w wyznaczonym terminie. Najlepszy projekt został nagrodzony bynajmniej nie tylko oklaskami.

Specjalną atrakcją był wyjazd na plażę do malowniczej miejscowości Mellieha, zasponsorowany przez jednego z wykładowców – Matthew Tyrmanda. Na plaży dyskutowano i prowadzono pogawędki, m.in. Matthew zdradzał, w co warto inwestować. Przedstawił kulisy pracy na Wall Street i brutalnie ocenił wydarzenia z 4 września ubiegłego roku. Oczywiście Liberty English Camp to nie tylko wykłady i dysputy, ale i luźna integracja.  Na plaży więc nie zabrakło nutki rywalizacji –  gry w piłkę nożną, a także chwili relaksu – opalania się na piaszczystej plaży, czy kąpieli w przepięknym Morzu Śródziemnym. Warto też wspomnieć o całodniowej wycieczce po wyspie. Uczestnicy obozu zwiedzili obecną stolicę – La Vallettę, dawną stolicę – Mdinę,  i zachwycali się malowniczymi sceneriami na klifach Dingli.  Wisienką na obozowym torcie był Talent Show. Moon Walk oraz kawałek „Liberty Beatles” pt. Guns and Weed to tylko niektóre zabawne wystąpienia, które potraktować należy z przymrużeniem oka.

Liberty English Camp był doskonałą okazją by poznać nowe, inspirujące osoby o świeżym spojrzeniu na świat, posiąść „amunicję intelektualną”, a także podszlifować język angielski. By poczuć ten wolnościowy wielokulturowy klimat trzeba wybrać się na kolejne edycje Liberty English Campów, do czego serdecznie zachęcamy!

Kamil Przespolewski
Stażysta Fundacji

PS. Galerię zdjęć z obozu obejrzeć można na portalu Facebook