AktualnościBez kategoriiLiberty Camp

Włoski Liberty Camp – relacja uczestnika

By 20/10/2014No Comments

Publikujemy relację Macieja Kosickiego, uczestnika obozu Liberty English Camp, który wysiłkiem Fundacji odbył się w dniach 7-14 października w pobliżu malowniczego Sorrento pod Neapolem.

——————–

camp1

Wolnościowe wakacje w październiku

W dniach 7 – 14 października miała miejsce już druga w tym roku edycja obozu Liberty English Camp, organizowanego przez Fundację Wolności i Przedsiębiorczości we współpracy z amerykańskim Language Of Liberty. Po Malcie, którą odwiedziliśmy w maju, przyszedł czas na Italię, a dokładniej słoneczne Villagio Nettuno położone na Wybrzeżu Amalfitańskim, nieopodal miejscowości Sorrento. Po raz kolejny na LEC spotkało się międzynarodowe towarzystwo, na które złożyli się goście ze Stanów Zjednoczonych, Węgier, Albanii, Ukrainy, Rosji, Armenii, Gruzji oraz, oczywiście, Polski.

Od samego początku Campu o względy uczestników toczyła się zażarta rywalizacja pomiędzy przygotowanymi przez organizatorów warsztatami i wykładami, a rajskimi okolicznościami przyrody, które zastaliśmy w Nettuno. Oprócz wspaniałej pogody, oczekiwały na nas pobliskie góry, klify i malownicze ścieżki, którymi można było podążać za systemem nadbrzeżnych fortyfikacji, powstałym tym w okolicy na przestrzeni IX i XVII wieku. Lokalizacja obozu zachęcała także do dalszych wycieczek, a najwytrwalsi zdążyli zwiedzić nie tylko okolice Nettuno, lecz także Sorrento i Pompeje, zaliczyli też wycieczki na Wezuwiusza i malowniczą wyspę Capri.

Uroki te nie przeszkodziły jednak w zachowaniu wysokiej frekwencji na prowadzonych zajęciach, przede wszystkim za sprawą zaproszonych prelegentów. Wśród nich znaleźli się m.in. Glenn Cripe z Language of Liberty Institute, Andy Eyschen, który jako „wieczny turysta” swój ostatni podatek zapłacił lata temu, Matthew Kwasiborski z The Fund for American Studies czy amerykański inwestor, John Chisholm.

Organizatorzy zadbali również o odpowiedni dobór gości specjalnych. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziły, połączone z emisją filmu, wykłady Kishore Jayabalana i Michaela Severance’a z rzymskiego Instituto Acton (filia Acton Institute), który zajmuje się promowaniem idei wolnościowych w połączeniu z filozofią chrześcijańską. Z kolei neapolitański prokurator Giovanni Formicola, który odwiedził nas dzięki poleceniu księdza Benjamino di Martino z Tea Party Napoli, uczestnika poprzedniego Campu na Malcie, nie omieszkał postawić kilku bardzo śmiałych tez, m.in. na temat roli szarej strefy i czarnego rynku w gospodarce Włoch. O swojej książce „Honnest Common Sense” opowiadał zaś Brytyjczyk Neil Locke.

Jednym z kluczowych momentów wyjazdu była panelowa debata między uczestnikami. Jej przedmiotem była zasadność stosowania sankcji gospodarczych jako środka prowadzenia polityki zagranicznej. Z racji aktualności poruszanych zagadnień, wysoka zazwyczaj temperatura w Nettuno wzrosła tego dnia jeszcze bardziej.

Bardzo dużą popularnością cieszył się także konkurs na najlepszy pomysł na biznes. Pierwsze miejsce zajęła Eka Urekadze z Gruzji, ze swoim projektem związanym z tradycyjnymi gruzińskimi kulinariami. Druga nagroda powędrowała do Grzegorza, który niestrudzenie dbał o duchową kondycję Campu, i jego ciasteczkowego biznesu reklamowanego sloganem „Healthy & happy!”. Trzecie miejsce zaś przypadło weteranowi Liberty Campów, Vladislavovi Yurevichowi, i jego projektowi inwestycji w antyki.

Tradycyjnie, odbył się również „Talent show”, prowadzony przez Patryka Trzcionkę vel Gustavo, na którym polska delegacja wykonała utwór pt. „Austriacka Szkoła”, autorstwa wszystkim doskonale znanej grupy Libertaryat. Nazajutrz nastał dzień zwiedzania Neapolu i pożegnań. Liberty English Camp po raz kolejny okazał się wspaniałą okazją nie tylko do pracy nad swoim angielskim, ale też do poznania wspaniałych ludzi, zdobycia nowej wiedzy i naładowania baterii przed nadchodzącymi wyzwaniami.

Maciek „Kosa” Kosicki
www.fb.me/kosawolnosci

Leave a Reply