Aktualności

Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości nakręci film o szkole krakowskiej

By 22/12/2015No Comments

Dzięki środkom finansowym uzyskanym od Atlas Network nasza Fundacja będzie mogła nakręcić pełnometrażowy film dokumentalny o szkole krakowskiej.

– Naszym celem jest przypomnienie o polskich tradycjach wolnorynkowych. Na tym polu nie mamy czego się wstydzić, nasi ekonomiści skupieni w szkole krakowskiej nie odbiegali poziomem od najlepszych ówczesnych teoretyków. Dziś nikt o nich nie pamięta, co należy zrzucić na karb bardzo skutecznej akcji zacierania pamięci o nich, przeprowadzonej już w PRL. A naprawdę jest co pamiętać, bo Heydel, Rybarski czy Krzyżanowski to nie tylko wielkie nazwiska światowej nauki, ale też patrioci, ofiary totalitaryzmu i wzór do naśladowania – mówi Marcin Chmielowski, wiceprezes Fundacji, przyszły gospodarz filmu i autor jego scenariusza. Ekipa filmowa odwiedzi Wiedeń, gdzie prześledzi liberalne inspiracje polskich wolnorynkowców, Poznań, w którym pokaże relacje szkoły krakowskiej z równie istotną szkołą poznańską oraz oczywiście Kraków, gdzie powstanie większość zdjęć. Narracja filmu obejmie czasy przed pierwszą oraz po drugiej wojnie światowej, jednak przede wszystkim będzie ona dotyczyć czasów międzywojennych, kiedy to krakowiacy toczyli nierówną walkę z sanacyjnymi absurdami w gospodarce. Film pokaże też przyjacielskie stosunki krakowiaków z austriackimi ekonomistami, w tym światowej sławy Ludwigiem von Misesem i Josephem Schumpeterem. Wśród zaproszonych do udziału w filmie gości znajdą się czołowe nazwiska polskich i austriackich historyków i ekonomistów, którzy opowiedzą o tym, czym była szkoła krakowska w ekonomii i czego może nas ona dziś nauczyć.

Początek zdjęć planowany jest na wiosnę, a materiał powinien zostać ukończony w lecie. Więcej informacji udziela Marcin Chmielowski (chmielowski@localhost).

Leave a Reply