AktualnościWolność pod Ostrzałem

Zbiórka na nowy odcinek Wolności pod Ostrzałem

By 05/04/2016No Comments

Z przyjemnością informujemy o wznowieniu produkcji serialu „Wolność pod Ostrzałem. Po kilkumiesięcznej przerwie zaczęliśmy prace nad 12 odcinkiem cieszącego się dużą popularnością cyklu, w którym pokazujemy w jaki sposób wolnościowe rozwiązania mogą być remedium na nasze krajowe problemy. Tym razem chcemy udać się na północ Europy, aby zbadać skandynawski model państwa opiekuńczego.

Mdły to naród, bo ziemia tam okrutnie nieurodzajna i chleba nie mają, bo jeno szyszki sosnowe mielą, z takiej to mąki podpłomyki czyniąc, które żywicą śmierdzą. Inni nad morzem chodzą i co tylko fala wyrzuci, to żrą, jeszcze się z sobą o owe specjały bijąc. (…) czasem po roku mięsa nie widują i ciągle głodem przymierają, chyba, że połów ryb się zdarzy obfity.

Takimi słowami opisał Szwecję Henryk Sienkiewicz w drugiej części swojej trylogii – „Potopie”. Warto zauważyć, że w pierwszej połowie XVII w., kiedy ma akcja wspomnianej powieści, w odróżnieniu od tego skandynawskiego kraju Rzeczpospolita była uważana za kraj zamożny. Jak to się stało, że role się odwróciły i to Szwecja jest dzisiaj bogatsza?

Kwestia ta stanowi przedmiot sporu naukowców od kilkudziesięciu lat. Według jednych ekspertów jest to zasługą specyficznego modelu organizacji życia społeczno-gospodarczego zwanego państwem opiekuńczym. Według innych Szwecja korzysta z kapitału wypracowanego na początku XX w., kiedy panował w niej liberalizm gospodarczy, oraz rozsądnej polityki izolacji w trakcie wojen światowych. Jak jest naprawdę? Właśnie na to pytanie chcemy poszukać odpowiedzi w najnowszym odcinku serialu „Wolność pod Ostrzałem”.

„Szwedzki mit” – taki tytuł będzie nosił odcinek – chcemy w całości zrealizować w Szwecji. W tym celu nasza ekipa filmowa odwiedzi Sztokholm, w którym gospodarz programu, Marcin Chmielowski, porozmawia zarówno z miejscowymi zwolennikami welfare state, jak i jego przeciwnikami. Na własne oczy przekonamy się jak działa skandynawskie państwo dobrobytu. Zobaczymy, czy na pewno jest czego zazdrościć potomkom wikingów a jeśli czegoś, to może stabilnego prawa, normalnych urzędników, którzy nie chcą za wszelką cenę zniszczyć petenta i wysokiego miejsca w rankingu wolności gospodarczej. Czyli rzeczy raczej umiarkowanie kojarzących się z lewicowością, przynajmniej w Polsce. Jednym słowem chcemy oddzielić fakty od mitów.

Dzięki pomocy otrzymanej od szczodrego darczyńcy, pana Wojciecha Kubania, mamy już 40% kwoty potrzebnej aby zrealizować nasze plany. Pozostałe 4 000 zł musimy pozyskać do końca kwietnia, tak, aby emisja odcinka nastąpiła jeszcze przed wakacjami. Jeżeli uważają Państwo nasz projekt za wartościowy, prosimy o jego wsparcie dowolną kwotą.

Darowizny mogą Państwo przekazać za pośrednictwem:
systemu Dotpay
– bezpośrednio na konto: Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości, ul. Asnyka 6 40-696 Katowice,
nr konta: 14 1140 2017 0000 4502 1294 6841

Dodatkowych informacji na temat wsparcia udziela: Piotr Kot, E: kot@localhost, T: 513 238 146

Leave a Reply