Bez kategorii

Czy wiesz co to znaczy „Grassroots”? Czyli wizyta Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości w Waszyngtonie

By 02/10/2017No Comments

Obywatele Stanów Zjednoczonych znani są ze swojego zaangażowania – w stowarzyszenia, fundacje, ale także w każde inne oddolne działania. O wielkości społeczeństwa obywatelskiego mówią też liczby – w Stanach na milion mieszkańców przypada ponad 29400 organizacji, w Polsce ta liczba wynosi zaledwie 3266. Różnica jest duża. Z tych właśnie względów Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości od 5 lat kreuje nowych liderów, którzy mają wzmacniać polski sektor pozarządowy. Jednak w tym roku postanowiliśmy zrobić coś nowego i nieznanego w Polsce – promować ideę Grassroots . Czym jest Grassroots? W wielkim skrócie jest to oddolna inicjatywa zwykłych ludzi, których celem jest poprawa sytuacji w swoim kraju. Co to oznacza? Nasza Polsko-Amerykańska Akademia Liderów rozpoczyna współpracę z amerykańską organizacją Americans for Prosperity AFP), krajowego potentata w kształceniu oddolnych liderów zakorzenionych w idei wolności. W tym celu 11 września polecieliśmy do Waszyngtonu.

Z AFP po raz pierwszy zetknęliśmy się podczas zagranicznego przedsięwzięcia naszej Fundacji, czyli na Projekcie Arizona. W Phoenix cała grupa uczestników PA uczęszczała na zajęcia w ramach Grassroots Leadership Academy (GLA), kursu zorientowanego na kształcenie i pobudzanie oddolnej aktywności pośród ludzi, którym zależy na obronie konstytucyjnych wolności. W skrócie, przyjechaliśmy do Waszyngtonu by szkolić się w zakresie adaptacji GLA na warunki polskie. Kursy te zostaną poprowadzone w ramach Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów/. Kilkudniowe szkolenie w siedzibie AFP w Arlington poświęcone było przygotowaniu naszych instruktorów (Magdalena Spendel, Jacek Spendel, Marcin Chmielowski, Mateusz Błaszczyk, Tomasz Pułról) do prowadzenia tego kursu w Polsce. Co warte odnotowania, nasz kraj będzie pierwszym na świecie, poza Stanami Zjednoczonymi, w którym kurs GLA zostanie wdrożony. Polskie Grassroots Leadership Academy stanie się częścią flagowego projektu naszej Fundacji, czyli Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów. Pracowity czas spędzony wraz z naszymi przyjaciółmi z AFP obfitował nie tylko w szkolenia, ale także szereg innych aktywności. Jedną z nich był wykład Marcina Chmielowskiego na temat spojrzenia na wolność z perspektywy polskiej historii. Naszego wiceprezesa słuchało kilkadziesiąt pracowników AFP i siostrzanych organizacji, bardzo zaciekawionych tematyką. Pozostaje nam gorąco zaprosić na GLA, o którym więcej informacji przekażemy wraz z inauguracją rekrutacji na tegoroczną Polsko Amerykańską Akademię Liderów, co już niebawem.

Pobyt naszego zespołu w Waszyngtonie poświęcony był przede wszystkim kursowi GLA, ale obfitował także w wiele naprawdę dobrych spotkań z sojusznikami z amerykańskiego ruchu wolnościowego. Spotkaliśmy się m.in. z Lukiem Hilgemannem (prezesem AFP), dr Peterem Jaworskim (wykładowcą na Georgetown University, członkiem naszej rady doradców), Leah Kieff (dyrektorem Generation Opportunity Institute) czy Terrym Allenem (donatorem wielu organizacji wolnościowych). Mieliśmy również przyjemność wizytować i przedstawić dokonania naszej organizacji w pięciu ważnych miejscach na wolnościowej mapie Waszyngtonu i świata: CATO Institute, ATLAS Economic Research Foundation, Competitive Enterprise Institute, The Fund for American Studies, a także Students for Liberty. Wszystkie z naszych spotkań przebiegły w dobrej, a nade wszystko konstruktywnej atmosferze, zwiastującej przyszłą współpracę na różnych polach. Na koniec naszego aktywnego i obfitego w networking pobytu w amerykańskiej stolicy, na zaproszenie Rogera Reama, prezesa The Fund for American Studies, uczestniczyliśmy w koncercie pianistycznym Solomona Eichnera. Koncert miał miejsce w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej i miał na celu zbiórkę funduszy na rzecz stypendium im. Ignacego Jana Paderewskiego i gen. Edwarda Równego (Paderewski-Rowny Scholarship Fund) przeznaczonego dla wybitnego studenta/studentki z Polski, uczestnika prestiżowej letniej szkoły TFAS w Waszyngtonie. Koncert stanowił także wyjątkową okazję by poznać nietuzinkową postać Pana Generała Edwarda Równego, świętującego w tym roku setną rocznicę urodzin. Swoim życiorysem mógłby obdzielić co najmniej kilka osób, a jego dokonania zarówno dla Stanów Zjednoczonych, jak i Polski, zasługują na wielki szacunek.

 Leave a Reply