Z dala od cywilizacji, blisko wolności!

By 22/08/201817 lutego, 2021No Comments

Nie sala konferencyjna, a skromna stołówka we wsi Ponikiew stała się miejscem spotkań wolnościowych liderów z całego świata. Obywatele wszystkich kontynentów zjechali się na Liberty English Camp, organizowany przez Language of Liberty (LLI) oraz Fundację Wolności i Przedsiębiorczośći (FWiP).

Mniej więcej 2 godziny jazdy komunikacją publiczną dzieliły Kraków i 1-tysięczne miasto Ponikiew, w którym odbywał się Liberty Camp. Podróż ta z pewnością była wymagająca dla zagranicznych gości, w tamtych stronach mało który kierowca mówi po angielsku, płatność kartą jest rzadkością, a sieć GSM wskazuje nie więcej niż dwie kreski. W tym małym miasteczku nie widziano tak wielu obcokrajowców od co najmniej 5 lat – czyli od naszego ostatniego Campu.

Gdy zapytaliśmy Jacka Spendla – Prezesa Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości oraz organizatora Campu – skąd pomysł na zaproszenie ludzi z całego świata do tego właśnie miejsca, odpowiedział z pewnością siebie: Chcieliśmy po prostu pokazać tym ludziom coś innego niż regularna konferencja. Formalne spotkania są ważne, ale tak jak wielu moich znajomych, czuję że istnieje potrzeba tworzenia bardziej casualowych wydarzeń.

Liberty Campy, organizowane na całym świecie od dekady, zaspokajają ten popyt. Pomijając logistykę, ponad 40 osób z takich krajów jak Japonia, Kurdystan, Australia, USA czy Luksemburg, pojawiło się w Ponikwii by poruszyć temat wolności – słuchać wykładów, dyskutować i networkować. Wszystko przy nieformalnych spotkaniach – na stołówce, przy grillu i na boisku do siatkówki.

W rekrutacji uczestników pomogli wyjątkowi speakerzy, w tym m.in. Prezydent Foundation for Economic Education Lawrence Reed, który ufundował także stypendia dla ukraińskich uczestników oraz pełnił rolę gościa wieczoru opowiadając o znaczeniu charakteru w pracy i życiu osobistym.

Na koniec dodamy, że lokalizacja naszego Campu nie była przypadkowa. Największe miasto w okolicy – Kraków – było miejscem współorganizowanej przez nas Liberty International World Conference. Ponad połowa uczestników dołączyła do naszej konferencji, by wysłuchać takich VIP-ów sceny wolnościowej jak Ken Schoolland, Lawrence Reed, Mary Ruwart, Jim Lark i wielu więcej.