Bez kategorii

#LIWC2018 – zobacz co straciłeś!

By 22/08/201817 lutego, 2021No Comments

Liberty International World Conference to najprawdopodobniej największy, a na pewno najbardziej międzynarodowy, wolnościowy event w Polsce. Ponad 120 osób z 24 krajów spotkało się w Krakowie by dyskutować o wolności. konferencja dobiegło końca, a dla nieobecnych przygotowaliśmy to krótkie podsumowanie

LIWC to coroczna konferencja amerykańskiej organizacji Liberty International, za każdym razem organizowana w innym kraju. Tym razem zawitała do Polski, dzięki Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości, która podjęła się jej organizacji. Pierwszy dzień rozpoczął się uroczystym obiadem, na którym głos zabrał nasz Prezes – Jacek Spendel – oraz Prezydent Liberty International – Ken Schoolland. Wieczór ten przygotował nas na nadchodzące dni – pelne wykładów, dyskusji i networkingu.

Drugi dzień rozpoczął się od przemowy naszego głównego mówcy – Lawrence’a Reeda z Foundation for Economic Education (http://fee.org). „Excuse me, Professor” to nie tylko tytuł jego mowy, ale także książki, w której rozprawia się z mitami progresywizmu. Kolejnym speakerem był Pedro Mutzig , który opowiadał o perspektywach dla wolności w Brazylii. Tego dnia mieliśmy bardzo silny, polski akcent. W dwoch panelach i jednym speechu wystąpili polscy politycy, aktywiści, naukowcy i przedsiębiorcy, w tym m.in. Jakub Kulesza (Kukiz’15), Grzegorz Piątkowski (Rzecznik Praw Absolwenta), Krzysztof Haładus (były Wiceprezydent Sosnowca), Jan Wojciech Kubań (Prezes PAFERE) oraz Karol Zdybel (Centrum Kapitalizmu).

14 sierpnia rozpoczął się wykładem prof. Davida Schmidtza, naukowca i założyciela Centrum Filozofii Wolności w Tucson, Arizona. Spotkanie to było dla nas szczególnie ważne, ponieważ właśnie wydaliśmy tłumaczenie książki Schmidtza „Krótka Historia Wolności”. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z tą pozycją, która jest świetnym podsumowaniem dla osób zainteresowanych ideami wolności. Tego samego dnia wysłuchaliśmy także przemowy Terry’ego Eastona, który mówił o tym jak zostać milionerem w 4lata. Z wykładu przekazujemy radę dla leniwych – chcesz być milionerem? Wyprowadź się do Zimbabwe. 😉 Po Eastonie wystąpiła jego żona – Susan Easton – która zainspirowała nas do przeczytania pozycji przeznaczonej specjalnie dla kobiet „Liberty for Woman” autorki Wendy McElroy. Wygląda na to, że kobiety mają coraz więcej do powiedzenia w tym ruchu.

Ostatni dzień konferencji był bardzo międzynarodowy. Tego jednego dnia wysłuchaliśmy mówców z aż 7 krajów – USA, Japonii, Polski, Chin, Libanu, Danii i Szwajcarii. Nie potrafimy wybrać najlepszego, ale bardzo poruszył nas wykład Li Scholland, która opowiadała o swoim dzieciństwie w komunistycznych Chinach. Jeżeli nigdy nie interesowaliście się tym tematem, to z pewnością powinniście uzupełnić wiedzę (Opowieść Li Schoolland).

Na zakończenie przedstawiamy podsumowanie konferencji przez jednego z uczestników, Krzysztofa Moszyńskiego: Pobyt na Liberty International World Conference był dla mnie przede wszystkim okazją do poznania niezwykłych ludzi z całego świata. Każdy z prelegentów reprezentował odmienne podejście do idei wolności; wiele było też pomysłów na wprowadzanie jej w życie. Myślę, że takie wystawienie się na mnogość myśli jest czymś, co ogromnie poszerza horyzonty każdego człowieka, pozwalając mu wyjść poza utarte schematy swojego myślenia i sięgnąć głębiej i dalej w poszukiwaniu tego, co dobre i słuszne. (…) Pobyt na LIWC bez wątpienia był doświadczeniem, które zmieniło kierunek mojego życia – jestem ogromnie wdzięczny za umożliwienie mi wzięcia udziału w tym wspaniałym wydarzeniu.

Chcielibyście wiedzieć więcej? Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie od Tomasza Agenckiego (bardzo dziękujemy za pomoc!), śledźcie nas też na facebooku, zamierzamy dodać więcej materiałów.