Bez kategorii

Project Arizona 2019 – podsumowanie

By 15/05/201917 lutego, 2021No Comments

Dobiegła końca kolejna edycja międzynarodowego programu stażowego Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości „Project Arizona”. Po raz kolejny grupa młodych libertariańskich aktywistów otrzymała okazję, by spędzić trzy miesiące w otoczeniu jednej z najbardziej wolnościowych społeczności na świecie. Pod okiem ekspertów z prestiżowych kancelarii prawniczych, organizacji pozarządowych i ośrodków badawczych, młodzi liderzy ruchu wolnościowego rozwijali skrzydła i przygotowywali się do dalszej skutecznej działalności.

Poza intensywnymi stażami, uczestnicy uczęszczali na wykłady i seminaria na Arizona State University oraz brali udział w konferencjach, warsztatach i wydarzeniach edukacyjnych. Młodzi zdobywali wiedzę z dziedzin takich jak politologia, ekonomia czy filozofia prawa; uczyli się zarządzania, przedsiębiorczości i inwestowania. W wolnych chwilach wspinali się na skaliste arizońskie szczyty i gościli na przyjęciach organizowanych przez lokalnych przyjaciół wolności.

Oto szóstka tegorocznych uczestników:
1. Jorge Galicia, prawnik i działacz wolnościowej partii Vente Venezuela, lokalny koordynator Students for Liberty i założyciel Club Laissez Faire, aktywnie walczący z komunistyczną dyktaturą w Wenezueli (za co był prześladowany przez tamtejsze władze).
2. Kaamala Neupane, ekonomistka, filmowiec oraz współzałożycielka FORCE Nepal i Nepal Prosperity Institute. Podejmując częste konsultacje z władzami, walczy o równość kobiet wobec prawa i promuje wolnorynkowe reformy w swoim kraju.
3. Krzysztof Moszyński, lektor, tłumacz języka japońskiego i działacz Stowarzyszenia KoLiber oraz Stowarzyszenia Libertariańskiego, promujący wiedzę ekonomiczną w projektach Lekcje Ekonomii dla Młodzieży i Ekonomia dla Katolików.
4. Mariya Kapinos, młoda dziennikarka i pisarka z Ukrainy. Publikuje w Kyiv Post; pracowała również jako lokalny przewodnik i korespondent dla Washington Post i New York Timesa oraz relacjonowała konflikt na Krymie.
5. Yuri Terekhov, absolwent stosunków międzynarodowych i działacz Forum Wolnej Rosji oraz absolwent kilku międzynarodowych stypendiów. Pasjonuje się nowoczesnymi technologiami takimi jak blockchain, które chce wykorzystać, żeby odbiurokratyzować swój kraj.
6. Andrea Hernandez, wolnościowa aktywistka polityczna z meksykańskiej Partido Acción Nacional. Działa w Project GUELEM, organizacji wspierającej młodych Meksykanów w tworzeniu i realizowaniu projektów pozarządowych.

Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i doświadczenie pomogą absolwentom programu skutecznie walczyć o wolność na całym świecie!

Polecamy również artykuł Krzysztofa Moszyńskiego o jego doświadczeniach z Project Arizona: https://www.pafere.org/2019/04/11/artykuly/project-arizona-ksztalcic-sie-dla-wolnosci/