Można by rzec, że po pierwszym weekendzie października zostały nam już tylko wspomnienia. Dodajmy do tego jeszcze masę zdjęć, pamiątek i książek o tematyce wolnościowej – to fakt, uczestnicy nie mogli narzekać na brak gadżetów i pakietów edukacyjnych. Co jednak ważniejsze, z powrotem zabrali ze sobą nowe znajomości, inspiracje, głowy pełne pomysłów i chęci do działania (ku wolności rzecz jasna!). Wszystko to za sprawą V Zjazdu Wolnościowego im. Miltona Friedmana, który odbył się 2-4 października 2020 roku w Gogolinie.

Wydarzenie było organizowane przez Fundację Wolności i Przedsiębiorczości od ponad 3 miesięcy. Dziś mówimy otwarcie, że weekend spędzony w wolnościowym gronie był najprzyjemniejszą częścią całego procesu – zwieńczeniem prac logistycznych, promocyjnych, twórczych oraz organizacyjnych naszego całego zespołu!

Tegoroczne Miltonalia były również okazją do odbycia się pokazu przedpremierowego “Human Action” – filmu dokumentalnego o Ludwigu von Misesie. Poprzedziła go rozmowa z autorami, dr. Marcinem Chmielowskim – wiceprezesem naszej Fundacji – i Pawłem Bogoczem, którzy podzielili się ze słuchaczami osobistymi relacjami z planu zdjęciowego. Prapremiera niewątpliwie była idealnym otwarciem całego Zjazdu i sprawiła, że każdy miał ochotę tylko na więcej!

Całe szczęście, wszystkie 3 dni Zjazdu były bardzo intensywne. Wypełnione wykładami, warsztatami i panelami dyskusyjnymi na tematy wolnościowe i około-wolnościowe. Tematy nieoczywiste, skłaniające do myślenia i zadawania pytań, których nie brakowało po każdym wystąpieniu. Sięgnęliśmy do źródła, analizowaliśmy wolność pod względem gospodarczym, historycznym, społecznym, a nawet moralnym! Wszystko to w skali krajowej i międzynarodowej. Dziękujemy wszystkim naszym prelegentom za to, że swoimi wystąpieniami dali nam możliwość dialogu, dawkę nowej wiedzy i nieznanych dotąd perspektyw. Niektóre z prelekcji, jak i wywiady ze speakerami możecie obejrzeć online na kanale Youtube VETO: LINK Dziękujemy Wam za platformę, dzięki której mogliśmy dotrzeć do jeszcze większej liczby osób!

Co więcej?

  • Stoisko z książkami od Fijoorr Publishing nie musiało czekać długo na nowych, spragnionych wolnościowego słowa czytelników.
  • W sekcji #OpenMic to nasi (w większości młodzi) uczestnicy zabrali swój głos w sprawach aktualnych dla środowiska, m.in. kondycji i planach organizacji, w których sami działają. Nie brakowało konstruktywnej krytyki, a przede wszystkim skupienia na rozwiązaniach i realnych działaniach.
  • Wieczorna integracja była wspaniała i jak zwykle… zdecydowanie za krótka!

Dziękujemy wszystkim współorganizatorom, partnerom i prelegentom. A przede wszystkim Wam – uczestnikom – bez których Miltonalia nie mogłyby się odbyć.

Do zobaczenia za rok!

Zespół Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości