Miniony rok nie obfitował w okazje do spotkań na żywo. Prawie wszystkie propozycje wydarzeń z udziałem publiczności były realizowane wirtualnie. Ciąg zajęć, konferencji i spotkań na Zoomie mógł wskazywać na to, że w najbliższym czasie nie ma co liczyć na takie spotkanie, które w jednym miejscu, pod jednym dachem, zgromadzi liberałów i libertarian. Wtedy właśnie ogłosiliśmy, że odbędzie się VIII Zjazd Wolnościowy im. Miltona Friedmana. Zainteresowanie, jakie wywołaliśmy wskazywało na to, że właśnie tego potrzebowało nasze środowisko. W ten sposób w dn. 30 lipca – 1 sierpnia 2021 roku spotkaliśmy się z ponad 70 uczestnikami w Gogolinie.

Który dzień z trzech dni naszego wydarzenia był najintensywniejszy? Każdy! Wypełnione wykładami, warsztatami i panelami dyskusyjnymi na tematy związane z biznesem, myślą polityczną i libertariańskim credo “żyj i daj żyć innym”. W tym roku zaproponowaliśmy tematy nieoczywiste, skłaniające do myślenia i zadawania pytań, których nie brakowało po każdym wystąpieniu. Największą dyskusję wywołało m.in. wystąpienie red. Jakuba Wiecha, eksperta w dziedzinie energetyki który mówił o tym, w jaki sposób libertarianie mogliby włączyć się w debatę na temat klimatu. Nie zabrakło tematów dotyczących myśli politycznej, zakładania i prowadzenia firmy a także, na co stawiamy szczególny nacisk, umiejętności zachowania naszej bezcennej liberalnej tożsamości w burzy wojny kulturowej prowadzonej przez dwie siły chcące zniszczyć wolność: prawicę i lewicę.

Jakub Wiech – Czy Liberał Może Uratować Klimat?

Debata: Lockdown à la polonaise i co po nim? Jak wrócić ze świata strat do świata zysków.

Co istotne, wszystkie wystąpienia prelegentów będziecie mogli obejrzeć na kanale Youtube Fundacji: KLIK W ciągu najbliższych dni będziemy dodawać kolejne materiały – zachęcamy do śledzenia kanału!

Uczestnicy nie mogli narzekać na brak upominków i pakietów edukacyjnych.

Stoisko z książkami, czyli drugie po barze najbardziej obłożone miejsce Zjazdu 🙂

Co jeszcze sprawiło, że te Miltonalia były wyjątkowe?

• Stoisko z książkami od Fijorr Publishing i PAFERE nie musiało czekać długo na nowych, spragnionych lektury czytelników. Uczestnicy Miltonaliów kupili ponad 200 książek! Ku naszej uciesze, dużą popularnością cieszyła się pozycja naszego wiceprezesa, Marcina Chmielowskiego, czyli “Przedsiębiorca Idei”;
  • W sekcji #OpenMic to nasi uczestnicy zabrali swój głos. Tematy były zróżnicowane, poczynając od liberalnego argumentu za rowerami w miastach, a kończąc na temacie rozprzestrzeniającego się komunizmu na uczelniach państwowych, czy nawet przedsiębiorczości Juliusza Słowackiego;
  • Wieczornym integracjom nie było końca, ale wszyscy zgodnie twierdzą, że nadal za krótko! Uszanowanie dla tych, którzy rano stawiali się na porannych panelach – a była ich zdecydowana większość 🙂

Dziękujemy wszystkim współorganizatorom, partnerom i prelegentom. A przede wszystkim uczestnikom, bez których Miltonalia nie mogłyby się odbyć!

Do zobaczenia za rok!

Zespół Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości