W ostatnim tygodniu nasz Wiceprezes dr Marcin Chmielowski organizował wizytę dr. Rainera Zitelmanna w Warszawie. „Biceps kapitalizmu” gościł w stolicy w celu promocji swojej najnowszej książki „Kapitalizm to nie problem – to rozwiązanie„, którą można nabyć w sklepie Freedom Publishing. Zapraszamy do zapoznania się z bezpośrednią relacją dr. Chmielowskiego.

Dr. Dr. Rainer Zitelmann to autor 26 książek, milioner, inwestor, doktor socjologii i doktor historii. Miałem przyjemność zorganizować jego wizytę w Warszawie. Cele były trzy, promocja książki 'Kapitalizm to nie problem – to rozwiązanie’, networking, oraz zebranie materiałów i danych do kolejnych projektów Rainera, tak książkowych jak i filmu.
Zaczęliśmy od wizyty w Ośrodek KARTA, gdzie mój gość mógł zapoznać się z pracą i osiągnięciami tej instytucji. Dygresyjnie dopowiem, że jako dyrektor Polskie Stowarzyszenie Fundraisingu, Polish Fundraising Association pomogłem im znaleźć fundraisera, stąd też w pewnym sensie odwiedzałem znajomych. Co istotne, Karta dokumentuje też historię codzienności, nie tylko wielkie wydarzenia, ale również ich wpływ na życie zwykłych ludzi. Przejście z socjalizmu na zawsze niepełny, to prawda, ale jednak kapitalizm zostawiło wyraźny ślad w archiwach. Materiały pozyskane dzięki tej wizycie na pewno się przydadzą. Spotkaliśmy się też z Marcin Nowacki ze Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, bo chciałem, aby Rainer dowiedział się o tym, jak wygląda prowadzenie biznesu w Polsce nie tylko w teorii, ale też w praktyce. Spotkanie z Marcin Janowski który przeprowadził wywiad Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego – Pafere zakończyło pierwszy dzień wizyty.
Drugi dzień i dwa spotkania, z prof. Jurgenem Wandel z SGH Warsaw School of Economics i Adam Szłapka, poseł i przewodniczący .Nowoczesnej. Trzeci dzień to z kolei wizyta w Warsaw Enterprise Institute, spotkanie z Tomasz Wróblewski i Michał Banaś i dalsze zbieranie kontaktów i informacji. Poszliśmy też odwiedzić Szymon Machalica ze Strefa Inwestorów – Praktycznie o inwestowaniu, gdzie ukaże się nie tylko wywiad z Zitelmannem, ale też sporo innych materiałów z jego udziałem – także takich z przymrużeniem oka, bo nie wszystko musi być super poważne. Dzień zakończyliśmy spotkaniem z grupą białoruskich przedsiębiorców, którzy uciekli przed autorytaryzmem Łukaszenki i wybrali Polskę na swój nowy dom – oby Polska pozwalała im bardziej skupiać się na biznesie niż na śledzeniu regulacji w większym stopniu, niż robi to teraz.
Kilka godzin temu w siedzibie Fundacja FOR (Forum Obywatelskiego Rozwoju) Rainer Zitelmann spotkał się z prof. Leszek Balcerowicz, autorem wstępu do wspomnianej wcześniej książki Rainera i mógł dowiedzieć się tego, że mamy w Polsce fenomenalnych młodych ekspertów takich jak Marcin Zieliński.
Co po drodze? Wywiady w mediach, które systematycznie będą się ukazywać, a niektóre już można znaleźć w sieci, na przykład ten: https://energetyka24.com/…/zitelmann-neutralnosc…
…ale też polskie napisy do tego krótkiego, ale bardzo dobrze zrobionego filmu o różnicy pomiędzy NRD i RFN.
W moich wysiłkach bardzo mi pomogli: Marek Tatała z Fundacja Wolności Gospodarczej, Andrzej Prendke ze wspomnianej już .Nowoczesnej i Bartosz Janowicz z WEI. Panowie, dziękuję.
Co było fajne: to, że mogłem się dzielić swoim networkingiem i umiejętnościami w organizowaniu z kimś, komu naprawdę zależy na promocji kapitalizmu, wolności osobistej i politycznej. Rainer z racji ogromnego majątku mógłby już do końca życia leżeć na plaży. Zamiast tego projektuje i finansuje badania opinii publicznej, pisze, podróżuje, występuje w mediach, wkłada w swoją pracę sto procent mocy. Działanie z kimś takim to przyjemność. Powiedziałbym, żeby polać temu Panu, ale nie zrobię tego tylko dlatego, że Rainer jest abstynentem”.