O PROJEKCIE

Szkoła Dziennikarska im. Henry’ego Hazlitta 2023

Zapraszamy do udziału w Szkole Dziennikarskiej im. Henry’ego Hazlitta 2023, drugiej edycji szkolenia dla początkujących dziennikarzy o liberalnych sympatiach. Zapał jest ważny, ale nowicjuszom często brakuje umiejętności zawodowych dzięki którym tworzyliby dobre materiały. Zmieniamy to organizując szkolenia z profesjonalnymi dziennikarzami. Nasz projekt to dwa weekendy warsztatów dla początkujących, młodych dziennikarzy. Podczas ich trwania, zapoznają się oni z tajnikami pracy ludzi, którzy w dziennikarstwie odnieśli sukces. Zdobyte w ten sposób kompetencje będą cenne dla naszych kursantów, adeptów sztuki docierania do ludzi z rzetelną informacją. Networking pomiędzy uczestnikami a organizatorami i trenerami to kolejny atut spotkań i szansa na zdobycie nowych, ciekawych kontaktów ułatwiających start w branży.

APLIKUJ

DLA KOGO?

Aplikuj, jeśli:

  1. W dniu rozpoczęcia Szkoły będziesz mieć ukończone 18 lat i jednocześnie będziesz przed swoimi 30 urodzinami;
  2. Interesujesz się pracą w mediach lub ich bliskim otoczeniu, takim jak agencje reklamowe, PRowe czy polityka;
  3. Masz już za sobą pierwsze publikacje albo postanowienie, aby zacząć pisać.

KADRA

Michał Kolanko

Dziennikarz polityczny. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od blisko 10 lat zajmuje się polityką. Najpierw jako bloger, później jako dziennikarz i analityk. Od 2017 roku reporter dziennika „Rzeczpospolita", wcześniej m.in. współzałożyciel serwisu 300POLITYKA.

Szymon Machalica

Redaktor prowadzący StrefaGlobalMarket.pl, dziennikarz Strefy Inwestorów oraz szef działu rozwoju. Specjalizuje się w inwestycjach na rynku amerykańskim. Pracował jako animator rynkowy, współtworzył Trading Jam Session, pracował przy organizacji debat na Giełdzie Papierów Wartościowych. Związany z mediami, tworzył reportaże o tematyce giełdowej oraz produkcją reklam. Konsultant PR ze specjalizacją w rozwoju dynamicznej komunikacji internetowej, twórca popularnych memów. Sympatyk myśli Ayn Rand.

Olga Łabendowicz

Doktorka lingwistyki, tłumaczka, redaktorka naczelna półrocznika „4liberty.eu Review”, publikowanego w j. angielskim eksperckiego magazynu poświęconego kluczowym zagadnieniom politycznym, społecznym i ekonomicznym z perspektywy regionu. Koordynatorka sieci think tanków z Europy Środkowo-Wschodniej 4liberty.eu z ramienia Fundacji im. Friedricha Naumanna na Rzecz Wolności; redaktorka „Liberté!” oraz koordynatorka projektów Fundacji Liberté!. Współtworzy i koordynuje e-podręcznik NaukaObywatela.pl.

Krzysztof Budka

Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie "Raport Specjalny". Następnie pisał do działu politycznego w dzienniku "Życie", a po jego zamknięciu na ponad dekadę związał się z "Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu "Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Po rozstaniu z "Przeglądem Sportowym" współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL. Obecnie redaktor naczelny magazynu "Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL, a także współprowadzący audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie.

Jakub Kralka

Prawnik specjalizujący się w problematyce prawa mediów i nowych technologii, współwłaściciel, współtwórca i redaktor naczelny Grupy Bezprawnik, w skład której wchodzą serwisy bezprawnik.pl, firma.blog i Bezprawnik eCommerce.

Marek Zemsta

Dziennikarz, aktywista i lewoskrętny libertarianin. Od 10 lat promuje idee wolnościowe na antenie radia Kontestacja.com. Organizował akcje takie jak Płyta Dla Posła, Wolny Browar, AntyACTA, Robin Hooding, Oddaje500plus czy serii wywiadów z New Hampshire – FreeStejt.

Adam Maternik

Doświadczony analityk portalu demagog.org.pl zajmujący się na co dzień weryfikacją wypowiedzi polityków, a także trener Akademii Fact-checkingu. Redaktor portalu
poinformowani.pl

Jan Cipiur

Jan Cipiur – ekonomista z wykształcenia i zainteresowań. Już niemal pół wieku w mediach. W czasie studiów współpracownik tygodnika studenckiego „Itd.” Od 1979 r. reporter, a od 1989 r. twórca i pierwszy redaktor naczelny Redakcji Serwisów Ekonomicznych Polskiej Agencji Prasowej PAP. Potem twórca, prezes i red. nacz. Agencji Informacje Ekonomiczne BOSS. Przez kilka lat sekretarz zarządu PKN Orlen. Od kilkunastu lat publicysta – wolny strzelec piszący dla www.obserwatorfinansowy.pl, www.bank.pl, Dziennika Gazety Prawnej, Rzeczpospolitej, miesięcznika historycznego Rzeczpospolitej, magazynu „Pismo” i niekiedy także innych tytułów.

TERMINARZ

30 marca – zakończenie przyjmowania zgłoszeń
31 marca – ogłoszenie przyjętych na drugą edycję Szkoły

21-23 kwietnia – Pierwszy zjazd Szkoły

21 kwietnia – piątek

Popołudnie i wieczór: przyjazd do hotelu, zakwaterowanie
19:00 – networking i integracja

22 kwietnia – sobota

09:00-10:00 – śniadanie
10:00-11:45 – Olga Łabendowicz: Rzetelne źródła, zajmująca narracja – O pisaniu tekstów anglojęzycznych i współpracy z redakcją międzynarodową
11:30-11:45 – przerwa
11:45-13:15 – Michał Kolanko: Dziennikarstwo polityczne – podstawy,
fakty, metody, mity
13:15-14:30 – obiad
14:30-16:00 – Szymon Machalica: Praca dziennikarza ekonomicznego
16:00-16:15 – przerwa
16:15-17:45 – Szymon Machalica: Dziennikarstwo w erze Internetu
17:45-19:00 – czas wolny
19:00 – wyjście na kolację

23 kwietnia – niedziela

09:00-10:00 – śniadanie
10:00-11:30 – Krzysztof Budka: Jak pisać, by być zrozumiałym
11:30-11:45 – przerwa
11:45-13:15 – Krzysztof Budka: Media – świat prawdy, czy opinii?
Zakończenie Zjazdu

28-30 kwietnia – Drugi zjazd Szkoły

28 kwietnia – piątek

Popołudnie i wieczór: przyjazd do hotelu, zakwaterowanie
19:00 – networking i integracja

29 kwietnia – sobota

09:00-10:00 – śniadanie
10:00-11:45 – Jan Cipiur – Selekcja tematów i wybór wiarygodnych źródeł w świetle atrakcyjności tekstu.
11:30-11:45 – przerwa
11:45-13:15 – Jakub Kralka: Wszyscy jesteśmy mediami
13:15-14:30 – obiad
14:30-16:00 – Marek Zemsta – Podcast – teoria, technika i praktyka
16:00-16:15 – przerwa
16:15-17:45 – Marek Zemsta – KonteStacja – jak robić media obywatelskie z duszą?
17:45-19:00 – czas wolny
19:00 – wyjście na kolację

30 kwietnia – niedziela

09:00-10:00 – śniadanie
10:00-11:30 Adam Maternik: Jak radzić sobie z dezinformacją?
11:30-11:45 – przerwa
11:45-13:15 Adam Maternik: Jak radzić sobie z dezinformacją (II)?
Zakończenie Zjazdu

LOKALIZACJA

Zakwaterowanie i warsztaty odbędą się w:

📌 Hotel Ibis Warszawa Centrum
al. Solidarności 165, 00-876 Warszawa

OPŁATY

Dzięki znacznemu wsparciu finansowemu Fundacji Wolności Gospodarczej oraz fundraisingowi prowadzonemu przez naszą Fundację, opłata za Szkołę wynosi jedynie 200 zł. Obejmuje ona udział w obu zjazdach weekendowych, dostęp do zamkniętej grupy projektu oraz wyżywienie. Dla osób spoza Warszawy opłata obejmuje również nocleg w hotelu wraz ze śniadaniem. Wszyscy uczestnicy bezpłatnie wezmą też udział we wspólnych kolacjach.

Osoby zainteresowane uczestnictwem które w dniu rozpoczęcia Szkoły będą miały ukończone 30 lat mogą wziąć w niej udział na warunkach pełnej odpłatności. Wówczas opłata wynosi 2500 zł. Na życzenie uczestnika Fundacja może wystawić fakturę.

Uiszczenie opłaty, wraz z akceptacją regulaminu oraz oświadczeniem o wyrażeniu zgody na wykorzystanie wizerunku, jest niezbędnym warunkiem wzięcia udziału w Szkole.

REGULAMIN

ORGANIZATOR

Project Manager, Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości

dr Marcin Chmielowski

Politolog, doktor filozofii a także absolwent podyplomowych studiów z zakresu bankowości centralnej. Autor książek, komentator i scenarzysta który w Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości łączy teorię z praktyką. Dr Chmielowski jest autorem publikacji naukowych na temat libertarianizmu, częstym gościem konferencji naukowych i uniwersyteckich auli, popularyzatorem dokonań krakowskiej szkoły ekonomicznej a także organizatorem wydarzeń.

Od 10 lat kształcimy nową generację liderów, oferując im wiedzę i umiejętności niezbędne w rozwoju na gruncie zawodowym i w procesie urzeczywistniania ideałów wolnego społeczeństwa. Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości nie przyjmuje publicznych pieniędzy, ponieważ szanujemy wolność i własność.

MEDIA O NAS

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ