Zjazd Wolnościowy im. Miltona Friedmana 2022:

10-lecie Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości

Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości obchodzi w tym roku dziesięciolecie swojego istnienia. Najważniejsze wydarzenia związane z jubileuszem odbyły się podczas Zjazdu Wolnościowego im. Miltona Friedmana w dniach 22-24 lipca 2022 w Gogolinie, koło Opola. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia.

Miltonalia, bo tak w skrócie nazywa się zjazd, po raz kolejny odwiedzą Gogolin. – Trochę na zasadzie żartu reklamowaliśmy kiedyś Miltonalia jako ducha neoliberalizmu, który nawiedza senne, śląskie miasteczko. Tegoroczna sytuacja makroekonomiczna i przerażająco zła polityka Prezesa Glapińskiego każą nam odkurzyć ten żart – i przypomnieć sobie o tym, co Milton Friedman radził w sprawie inflacji – mówi dr Marcin Chmielowski, wiceprezes Fundacji. – Nasza Fundacja jest w zdecydowanie lepszej kondycji niż polska gospodarka – dopowiada Jacek Spendel, jej prezes. I dodaje: – zapraszamy wszystkich do świętowania razem z nami naszych sukcesów. Wszyscy zwolennicy wolności i przedsiębiorczości są mile widziani.

Podczas Miltonaliów pojawi się okazja nie tylko do integracji do późnych godzin nocnych i wysłuchania merytorycznych wystąpień. Oferowały to wszystkie poprzednie zjazdy. Ten jest jednak wyjątkowy, bo rozpocznie się retrospekcją – slajdowiskiem podsumowującym dzieje organizacji. Dziesięć lat Fundacji to dziesiątki projektów, tysiące uczestników zjazdów i szkoleń, dziesiątki tysięcy widzów naszych produkcji filmowych. I to wszystko bez wzięcia choćby złotówki z budżetu państwa, samorządu czy Unii Europejskiej.

Dekadę ciężkiej pracy będzie można celebrować w wyśmienitym gronie, w tym roku wzbogaconym o cennego, zagranicznego gościa. Dr Rainer Zitelmann, historyk, socjolog i przedsiębiorca, jako tegoroczny keynote speaker pokaże, w jaki sposób można skutecznie promować kapitalizm – i mieć z tego świetną zabawę. Jako mówcy będą mu w tym roku towarzyszyć ludzie mediów, trzeciego sektora i biznesu. Wszystkie nazwiska będziemy ujawniać stopniowo.

Do zobaczenia w Gogolinie!

keynote speaker

dr RAINER ZITELMANN 🇩🇪

Rainer Zitelmann jest doktorem historii i socjologii, a także odnoszącym sukcesy przedsiębiorcą i inwestorem w nieruchomości. Początkowo pracował w Centralnym Instytucie Badań Nauk Społecznych Wolnego Uniwersytetu w Berlinie, a następnie objął stanowisko redaktora naczelnego w Ullstein-Propyläen, wówczas trzeciej co do wielkości grupie wydawniczej w Niemczech, jego kolejną pracą było stanowisko kierownika wydziału jednego z wiodących dzienników premium w Niemczech, Die Welt. W 2000 roku założył własną firmę doradczą w zakresie komunikacji w branży nieruchomości. Sprzedał firmę w 2016 roku i obecnie mieszka w Berlinie. Jest pisarzem i inwestorem w nieruchomości. Zitelmann napisał i opublikował 25 książek, które zostały przetłumaczone na wiele języków i wydane na całym świecie. Więcej o nim można przeczytać tutaj: http://www.rainer-zitelmann.com

JACEK SPENDEL

Liberty International / Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości

Fundator i Prezes zarządu Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości, od 2019 roku pełni także funkcję Prezydenta amerykańskiej organizacji Liberty International. Magister socjologii. Doświadczenie zbierał m.in.na Think Tank MBA w Fairfax, Capital Semester w Waszyngtonie oraz programie The Fund for American Studies w Pradze. W Fundacji jest fundraiserem, dyrektorem Project Arizona oraz głównym organizatorem Liberty Campów.

dr MARCIN CHMIELOWSKI

Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości

Doktor filozofii i magister nauk politycznych, ukończył również studia podyplomowe z zakresu bankowości centralnej. Wiceprezes Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości i dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu.

Scenarzysta i reżyser pełnometrażowych filmów dokumentalnych: „Ludzkie działanie” poświęcone życiu Ludwiga von Misesa, oraz „Zapomniani. Historia krakowskiej szkoły ekonomicznej”. Autor dwóch książek oraz artykułów naukowych dotyczących historii idei, libertarianizmu i kolektywnej inteligencji. Marcin jest także felietonistą, podcasterem, mówcą i komentatorem.

DOBROSŁAWA GOGŁOZA

Pomagam.pl

Dyrektor zarządzająca portalu crowdfundingowego Pomagam.pl. Była założycielką i wieloletnią prezeską Stowarzyszenia Otwarte Klatki, które zostało uznane za jedną z najskuteczniejszych organizacji działających na rzecz zwierząt hodowlanych na świecie. Założyła również agencję marketingową All Hands, której celem jest promowanie biznesów, które mają pozytywny wpływ na świat. Doradza i opracowuje strategię komunikacji dla Golem Foundation, która działa w obszarze blockchain/web3 i pracuje nad rozwiązaniami, które mają dać użytkownikom internetu większą władzę nad swoimi danymi.

Prowadzi konsultacje z zakresu fundraisingu, strategii, komunikacji i zarządzania. Pasjonuje się tematem zmiany społecznej i rolą, jaką w niej odgrywa biznes.

TETIANA RAK 🇺🇦

Students For Liberty

Tetiana jest dziennikarką, publicystką i specjalistką ds. PR. Współpracowała z takimi mediami jak CNN, Fox News, BBC. Pochodząc z Mariupola i doświadczając pobytu swojej rodziny w oblężonym mieście, rozpoczęła wspólny projekt medialny poświęcony przedstawianiu historii ludzi, którym udało się uciec z miasta objętego wojną.

W swoim wystąpieniu opowie o osobistych doświadczeniach związanych z wydostaniem swojej rodziny z Mariupola, o obecnej sytuacji na ukraińskim froncie oraz o znaczeniu informowania o zbrodniach wojennych.

KAROL WISZNIEWSKI

Fundacja 9 Muz

Urzędnik administracji publicznej - NFOŚIGW, PFRON i samorządowej - Urząd m.st Warszawy, radny dzielnicy Ochota m.st. Warszawy w latach 2008-2014, działacz trzeciego sektora - Prezes Fundacji 9 Muz (organizującej wydarzenia kulturalne i sportowe), jeden z twórców inicjatywy StOP Korkom, w latach 2002-2018 członek Stowarzyszenia KoLiber, sędzia Sądu Naczelnego Stowarzyszenia (2012-2015), pomysłodawca i dyrektor jedynego festiwalu bluesowego w Warszawie - International Ochota Blues Festival, organizowanego nieprzerwanie od 2010 roku. Magister nauk politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

prof. TOMASZ ROSTKOWSKI

SGH Warszawa

Pracuje w Instytucie Kapitału Ludzkiego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W doradztwie pracował w Neumann Management Institute, był współzałożycielem i Prezesem Zarządu HRK Partners S.A., pełnił funkcję Dyrektora Personalnego – Pełnomocnika Zarządu. Ekspert Core Business Institute, autor licznych publikacji poświęconych zarządzaniu kapitałem ludzkim, przywództwu i zarządzaniu strategicznemu.

MAREK TATAŁA

Fundacja Wolności Gospodarczej

Ekonomista, manager w sektorze organizacji pozarządowych i think tanków, ekspert ds. polityki gospodarczej, regulacji i ekonomicznej analizy prawa. Absolwent ekonomii i nauk politycznych na University of Bristol w Wielkiej Brytanii oraz ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył międzynarodowe szkolenia Atlas Leadership Academy i Think Tank MBA organizowane przez amerykańską sieć Atlas Network.
Członek grupy Global Influencer Summit, platformy wymiany doświadczeń liderów liberalnych organizacji z całego świata. Uczestnik programu Advancing Democracy realizowanego przez Friedrich Naumann Foundation i American Jewish Committee. Laureat Jesiennej Szkoły Leszka Balcerowicza.
Nominowany do nagrody Gazety Stołecznej „Stołek 2016” za kampanię „Legalnie nad Wisłą”. Od 2013 r. Wiceprezes Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR). Od 2021 r. Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Zarządzający Fundacji Wolności Gospodarczej. Autor wielu artykułów na temat gospodarki, prawa i polityki publikowanych w Polsce i za granicą. Liberał.

AGNIESZKA PŁONKA

Stowarzyszenie Libertariańskie

Geofizyk, uczy fizyki w krakowskim liceum oraz matematyki na WSB-NLU w Nowym Sączu. Członkini Stowarzyszenia Libertariańskiego. Poza naukami ścisłymi zajmuje się mechanizmami propagandy i manipulacjami stosowanymi przez państwa totalitarne, o czym mówiła m.in. na Free Market Road Show oraz na Austrian Economics Conference we Wiedniu.

dr WŁODZIMIERZ GOGŁOZA

All Hands Agency

Head of Corporate Sustainability w agencji All Hands oraz specjalista do spraw komunikacji w Golem Foundation (projekt Wildland). Doktor nauk prawnych w przeszłości związany z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetem Islandzkim w Reykjavíku. Autor licznych publikacji z zakresu historii myśli liberalnej, teorii organizacji i zarządzania, empirycznych badań nad stanami natury oraz policentrycznych systemów prawnych.

SZYMON MACHALICA

StrefaInwestorow.pl

Dziennikarz Strefy Inwestorów, specjalizuje się w rynkach amerykańskich oraz europejskich. Pracował jako animator rynkowy, współtworzył Trading Jam Session, współpracuje z GPW. Związany z mediami, twórca reportaży o tematyce giełdowej. Konsultant PR ze specjalizacją w rozwoju dynamicznej komunikacji internetowej, twórca popularnych memów. Sympatyk myśli Ayn Rand.

prof. JANUSZ A. MAJCHEREK

Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Profesor filozofii, socjolog, wykładowca w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej oraz w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Autor książek z zakresu min. filozofii polityki, etyki i filozofii społecznej. Publicysta, laureat nagrody Grand Press i Nagrody Kisiela. Odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi.

KRZYSZTOF MOSZYŃSKI

Stowarzyszenie Libertariańskie / Live and Let Live Polska

Członek Stowarzyszenia Libertariańskiego i Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu, wiceprezes TKL KoLiber, założyciel Live and Let Live Polska. Absolwent japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, stypendysta Kyōto Kyōiku Daigaku i stażysta Center for the Study of Economic Liberty. Poza działaniem w sferze pozarządowej, Krzysztof jest również tłumaczem języka japońskiego oraz programistą backend, głównie w technologiach Node.js i Nest.

JUSTYNA PIĄTEK-PAWŁOWSKA

Liberty International / Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości / LOLA Poland

Menedżerka projektów i wydarzeń w Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości oraz Liberty International. Liderka polskiego oddziału Ladies of Liberty Alliance (LOLA).

Absolwentka amerykanistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Zaraz po studiach licencjackich dowiedziała się o ruchu liberalnym i postanowiła skupić się na zdobywaniu praktycznej wiedzy z zakresu zarządzania projektami. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat organizowała i koordynowała różne wydarzenia o tematyce wolnościowej, takie jak: kurs online Libertarian Solutions 2022, Miltonalia 2020 i 2021, Liberty International World Conference 2021 w Medellín, w Kolumbii i w 2022 w Tbilisi, w Gruzji, a także niezależną konferencję TEDx Dluga Street 2021 w Gdańsku.

Na polu zawodowym Justyna ma też doświadczenie w pracy w agencji marketingowej i jako copywriterka. W swojej pracy stawia przede wszystkim na efektywną i transparentną komunikację, oraz szerzenie libertariańskiego przesłania w praktyce, a nie tylko w teorii.

SEBASTIAN WĘGLARZ

Liberty International / Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości

Sebastian Węglarz to libertariański aktywista, działacz trzeciego sektora, dziennikarz specjalizujący się w digital marketingu. Były redaktor vetomedia.pl i współtwórca platformy Liberum.com.pl. Szef działu HR w Stowarzyszeniu Libertariańskim. Obecnie pracuje dla Liberty International, Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości i Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu. W 2014 roku trafił na książkę Murraya Rothbarda "Manifest Libertariański", która wprowadziła w jego życie spore zmiany. Z zamiłowania pasjonat miejskiej muzyki, gracz Poker Texas Holdem NL i psiarz.

MACIEJ "DOX" PAWŁOWSKI

Myślozbrodnia

Maciej Pawłowski, w sieci znany jako „Dox”. Publicysta, podcaster, specjalista SEO. Z wykształcenia politolog oraz mgr bezpieczeństwa narodowego. Copywriter z wieloletnim stażem, piszący między innymi o ekonomii i sprawach politycznych. Autor dwóch publikacji popularnonaukowych w dziedzinie ekonomii. Od ponad roku prowadzący podcastu „Myślozbrodnia”, w którym porusza tematy społeczno-polityczne. W swojej działalności online stara się przemycać treści libertariańskie i skupiać na zacieraniu podziałów społecznych.

OPONDO ABUYA 🇰🇪

LOLA Kenya

Born into the liberty movement in 2017, Abuya has had a tremendous time growing, learning and meeting great libertarian ambassadors in Kenya and other parts of the world that has seen her growth, development and change of mindset and ideology in regards to free markets, rule of law, public policy and property rights among others, inadvertently finding her interests in the movement leaning towards public policy and property rights. She has been a volunteer at Students For Liberty, Kenya, where she held different positions within the secretariat and volunteering for more than three years in a row to be part of the organizing committee of the prestigious East African Conference that brought in over 200 youths yearly from different countries in the region to sit together and discuss their progress as one, for a greater youthful tomorrow.
She is also a Founding member and Program and Events Coordinator for Ladies Of Liberty Alliance-Kenya since its inception in 2018 where she has managed to organize successful events that saw the growth of members in LOLA Kenya. She has also managed to guide other members on a step by step process in event organizing, been producing all LOLA Kenya posters and aided in the management of the social accounts too. She bags, as her major most achievement, organizing and executing the Poverty Inc. documentary Screening and discussion with Both LOLA Kenya and SFL Kenya, which attracted over 500 youths and sparked a new view point on how aid into Africa is affecting local businesses and posing the question of what role the youths have in creating a difference.
She is an Atlas Leadership Academy graduate, Liberty Sparks’ pioneer Young Scholars Colloquia, a member of Liberty International and Live and Let live team Africa and is currently a Masters Student at Warsaw University of Technology.

MAREK GRANOWICZ

Partia Możemy! / Stowarzyszenie Libertariańskie

Działa w środowisku wolnościowym od przeszło 10 lat. Współtworzył Partię Libertariańską oraz Stowarzyszenie Libertariańskie, którego jest skarbnikiem oraz koordynatorem oddziału wrocławskiego. Uczestniczył w wielu wolnościowych projektach, między innymi tworzył mapy wydatków Wrocławia. Obecnie, poza pracą jako programista w consultingu IT, skupia się na tworzeniu liberalnej Partii Możemy! jako jej członek zarządu.

Zjazd Wolnościowy im. Miltona Friedmana 2022:
10-lecie Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości

22-24 lipca 2022

Hotel i Restauracja Karolinka, Kasztanowa 30, 47-320 Gogolin

https://karolinkahotel.pl

Chcesz zostać partnerem Zjazdu Wolnościowego im. Miltona Friedmana 2022? Skontaktuj się z nami pod adresem [email protected]

Naszą misją jest wykształcenie nowej generacji liderów, oferując im wiedzę i umiejętności niezbędne w rozwoju na gruncie zawodowym i w procesie urzeczywistniania ideałów wolnego społeczeństwa.

Nasza wizja to Polska, w której wolnościowi liderzy stoją na straży dobrowolnie zorganizowanego społeczeństwa, ograniczonego rządu, rządów prawa oraz skutecznie nie dopuszczają do rozrostu władzy państwowej.

Od 10 lat kształcimy nową generację liderów, oferując im wiedzę i umiejętności niezbędne w rozwoju na gruncie zawodowym i w procesie urzeczywistniania ideałów wolnego społeczeństwa. Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości nie przyjmuje publicznych pieniędzy, ponieważ szanujemy wolność i własność.