Za nami druga odsłona John Galt School Poland – projektu zdalnej szkoły obiektywizmu, który Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości realizowała wraz z Ayn Rand Center Europe
i Prometheus Foundation przez ostatnie kilka miesięcy.

W programie wzięło udział dwudziestu pięciu uczestników z całej Polski, którzy zostali wybrani spośród czterdziestu zgłoszeń. Wśród nich znalazły się zarówno osoby, które już wcześniej działały w środowisku wolnościowym, jak i te, dla których było to całkowicie nowe, ale zarazem ekscytujące wyzwanie. Choć udział w wydarzeniu był płatny, to jednak dzięki uprzejmości naszych partnerów, byliśmy w stanie ufundować udział w programie kilku najlepszym kandydatom.

Przez osiem tygodni, doskonali wykładowcy z różnych rejonów świata, pomagali zainteresowanym zgłębić myśl Ayn Rand, która przejawia się w opracowanej przez nią filozofii obiektywizmu. Uczestnicy zapoznali się z kwestiami biograficznymi Rand, tym co wpłynęło na jej twórczość, a także z zagadnieniami dotyczącymi ekonomii, polityki i etyki zarówno w ujęciu obiektywistycznym, jak i w szerszym kontekście libertariańskim.

Wykładowcy: 

Angel Walker-Werth – “Wstęp do obiektywizmu”
Mateusz Błaszczyk – “Etyka obiektywistyczna”
Dr Sławomir Drelich – „Polityka i polityczność w obiektywizmie Ayn Rand”
Thomas Walker-Werth – „Jak zdefiniować i osiągnąć swoje cele”
Dr Marcin Chmielowski – „Bohaterowie w powieściach Ayn Rand”.
Martin Hooss – “Metafizyka w ujęciu obiektywizmu”
Aleksandra Jelesijević – Klub książki – Hymn
Justyna Piątek-Pawłowska – „Religia a obiektywizm”

Człowiek, który akceptuje prymat istnienia, wykorzystuje swój umysł najlepiej jak potrafi, aby skutecznie poradzić sobie z rzeczywistością. Wie, że to, co metafizyczne, jest niezmienne i należy to zaakceptować. Jednakże należy pamiętać, że to, co zostało stworzone przez człowieka, nigdy nie powinno być akceptowane bezkrytycznie, ponieważ jest wytworem woli

Martin Hoosswykładowca John Galt School Poland 2023

W przerwie od wykładów uczestnicy wykonywali rozmaite prace domowe, aby ostatecznie zmierzyć się z esejem podsumowującym całość kursu. W tegorocznej edycji jedną z nowości, była platforma edukacyjna, dzięki której kursanci mieli dostęp do dziesiątek profesjonalnych nagrań, książek i artykułów pomocnych w trakcie realizacji zadań. Ponadto mogli nawiązywać kontakt z uczestnikami projektu z innych państw przy pomocy forum dyskusyjnego.

Ostatecznie dwudziestu najlepszych uczestników pozytywnie ukończyło program i tym samym zapewnili sobie możliwość aplikowania na wydarzenia, konferencje, kursy, stypendia i staże organizowane przez naszych partnerów. Jedną z takich opcji jest w pełni opłacony udział w New Intellectuals Conference – konferencji organizowanej przez Ayn Rand Center Europe, na której co roku spotykają się najlepsi absolwenci programu John Galt School z całego świata!

Na koniec absolwenci spotkali się na integracji, podczas której odbyło się uroczyste wręczenie nagród oraz certyfikatów ukończenia kursu. Gratulujemy zwycięzcom. Do zobaczenia na konferencji NICON we wrześniu!

1. Wojciech Podbielski – 99/100 pkt.
2. Jan Wąż 94.75/100 pkt.
3. Bartek Miłek 94.5/100 pkt.

Ayn Rand została milionerką dzięki swoim powieściom. Nigdy nie ukrywała tego, że jest bogata, bo wszystko zarobiła całkowicie uczciwie. Wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych praktycznie z jedną walizką, a skończyła jako jedna z najbardziej wpływowych osób swojego pokolenia.

dr Marcin Chmielowskiwykładowca John Galt School Poland 2023