Aktualności

Największy wolnościowy event tego lata

By 11/08/2014No Comments

Relacja ze Zjazdu Wolnościowego im. Miltona Friedmana

 

FSFS logotype

 

Największy zjazd wolnościowy w Polsce organizowany przez Fundację Wolności i Przedsiębiorczości (główny organizator), wraz z Instytutem Misesa (współorganizator) oraz Forum Obywatelskiego Rozwoju (partner projektu) za nami. Organizatorzy postawili sobie trzy cele: rozwijanie umiejętności praktycznych uczestników zjazdu, przybliżenie intelektualnej sylwetki Miltona Friedmana oraz integrację środowiska wolnościowego.

Pierwszego dnia ponad 80 uczestników zjazdu przywitał wiceprezes Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości i zarazem organizator zjazdu, Marcin Chmielowski. Po nim głos zabrał Norbert Slenzok, filozof i popularyzator myśli wolnościowej. Jego referat, „Milton Friedman: życie i dzieło” zaznajomił audytorium z biografią noblisty dzieląc jego dorobek na dwie części: teoretyczną i popularyzatorską. Chwilę później do Popowa zawitał nie kto inny jak Przemysław Wipler. Mówił on o boju legislacyjnym stoczonym przy okazji ustaw de regulacyjnych i o wkładzie trzeciego sektora w tę wolnościową zmianę w polskim prawie. Po ciekawym wykładzie można było podyskutować z posłem w mniej formalnej formie podczas grillowania.

Image53

 

Następnego dnia uczestnicy udali się na wykład Krzysztofa Kowalskiego. Opowiadał on o swoich doświadczeniach, które zdobył podczas zarządzania projektem Europeans Students for Liberty. Kolejnym gościem był Maciej Ziółkowski, który tłumaczył czym jest prowadzona przez niego Ambasada Bitcoin, pierwsza taka inicjatywa w Europie. Oczywiście po wykładzie nie zabrakło dyskusji o przyszłości kryptowalut. Następnie głos zabrał Marcin Chmielowski, wiceprezes Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości. W swoim wykładzie krytycznie odniósł się do koncepcji państwa Miltona Friedmana, ukazując inspiracje, jakie stały za takim a nie innym spojrzeniem noblisty na rolę państwa i konsekwencje jego myślenia, które w wolnościowych kręgach są obecne do dziś. Gdy uczestnicy skończyli dyskutować, czekały już na nich kolejne wystąpienia, których tematem przewodnim było wywieranie wpływu na legislaturę oraz opinię publiczną. Prowadzili je symultanicznie w dwóch salach: Dominika Pawłowska z Forum Obywatelskiego Rozwoju i Paweł Dobrowolski z Warsaw Enterprise Institute. Oboje mówców może się pochwalić bardzo dużym doświadczeniem, Dominika koordynowała akcję niezagłosuje.pl, a Paweł pomógł otworzyć w Polsce procedurę wysłuchania publicznego. Po sporej dawce praktycznej wiedzy przyszedł czas na, równie ważną, teorię. Czołowe postaci Instytutu Misesa: Mateusz Benedyk oraz Mateusz Machaj opowiedzieli o myśli Miltona Friedmana widzianej przez pryzmat austriackiej szkoły ekonomii. Poruszono również temat tworzenia teorii ekonomicznych „na zamówienie” państwa.

Ostatnim referatem było wystąpienie Jacka Spendla prezesa Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości Jacek przedstawił propozycje rozwoju, który oferują organizacje z całego świata, dla młodych wolnościowców. Jak tylko inspirujące wystąpienie Jacka Spendla dobiegło końca, przyszedł czas na najbardziej wyczekiwane wydarzenie wieczoru, prapremierę dwóch odcinków serialu „Wolność pod Ostrzałem”. Jest to edukacyjny projekt Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości mający popularyzować libertariańskie rozwiązania, przede wszystkim wśród ludzi dotychczas niezaznajomionych z tą tematyką i nieprzekonanych do idei wolności. Dwa odcinki wyświetlone uczestnikom zjazdu zebrały ogromne brawa, i stanowiły jeden z wielu przedmiotów dyskusji podczas integracji, która trwała do późna.

Zjazd zakończył się dzień później i na pewno zakończył się sukcesem. Udało się zgromadzić ludzi, którzy nie tylko są w stanie działać na rzecz wolności, ale też potrafią to robić w sposób skuteczny. Wszyscy mówcy którzy prezentowali się na zjeździe mają sukcesy w działalności publicznej. Są menadżerami III sektora i stoją za nimi ich dotychczasowe osiągnięcia. Udało się pokazać, że działalność wolnościowa może być efektywna, przynosić wymierne korzyści i że można ją profesjonalizować. To na pewno cenna lekcja dla uczestników zjazdu.

Kamil Przespolewski

Leave a Reply