Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości serdecznie zaprasza na pokazy filmów dokumentalnych o Hongkongu, które organizowane są przez PL4HK – Supporting Hong Kong from Poland w ramach International Human Rights Month w warszawskiej Kinotece PKiN.

Po każdej z trzech projekcji odbędzie się sesja Q&A z zaproszonymi gośćmi. Jednym z nich będzie dr Marcin Chmielowski. Trzeciego grudnia wyświetlony zostanie film „Black Bauhinia„, a obok naszego wiceprezesa wystąpi prodemokratyczny działacz i emigrant z Hongkongu – Ray Wong.

Choć z oczywistych przyczyn nasze oczy zwrócone są w kierunku Ukrainy, to i tam, na dalekim wschodzie, w egzotycznym dla Polaków miejscu, toczy się walka o wolność. Powinniśmy o tym pamiętać. I o ile współczesna Rosja to 'tylko’ kleptokratyczna oligarchia, to ChRL jest, w mojej ocenie, bardziej niebezpiecznym przeciwnikiem. Jest to państwo totalitarne, niestety też dużo sprawniejsze niż Kreml i jego domena. Odczuli to prozachodni aktywiści z Hong-Kongu którzy musieli zmierzyć się z siłą Pekinu, a my powinniśmy popularyzować wiedzę o ich nierównej walce i wspierać ich w jej wygraniu – także dlatego, że jako Polacy mamy podobne doświadczenia. Też musieliśmy się zmierzyć z chorą ideologią spod znaku czerwonego sztandaru” – mówi dr Chmielowski.