W 2023 roku Project Arizona, organizowany przez Liberty International, miał swoją ósmą edycję jako sześciotygodniowy program edukacyjny prowadzony od 21 października do 25 listopada w Phoenix w Arizonie.

Project Arizona ukształtował siedmiu obiecujących liderów z sześciu różnych krajów. Uczestnicy pochodzą z różnorodnych środowisk z całego świata, to młodzi ludzie, którzy wiedzą z jakimi ekonomicznymi oraz politycznymi wyzwaniami zmaga się dzisiejszy swiat. Program zapewnił uczestnikom rzeczywiste doświadczenia związane z wolnością, rozwijając ich umiejętności z zakresu ekonomii, prawa oraz przedsiębiorczości, których uczestnicy będą używać jako promotorzy wolności w swoich krajach.

Irakli Iagorashvili, który ukończył edycję z 2023 roku podkreślił jak Project Arizona zmienił jego podejście do wielu spraw. Obserwowanie amerykańskich ideałów w praktyce zainspirowało go do dołożenia swojej cegiełki przez propagowanie ich w Gruzji, Iagorashvili planuje założyć internetową szkołę Myśli Amerykańskiej wykorzystując wiedzę zdobytą dzięki programowi.

 

 

Jolanta Gul, jedna z Polek, które ukończyły Project Arizona 2023 mówi: „Niesamowite zajęcia z fascynującymi jednostkami z całego świata, które dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami. Project Arizona to nie tylko zwiedzanie, ale odkrywanie samego siebie.”

Project Arizona 2023 był przełomowy, skupiając się na prawie konstytucyjnym i liberalnej ekonomii. Współpraca z profesjonalistami i zróżnicowaną grupą uczestników poszerzyła wiedzę i globalne kontakty. Dziękuję za wzbogacające doświadczenie, z niecierpliwością czekam na wkład w rozwój liberalnych wartości, inspirowany historycznym wyborem pierwszego liberalnego prezydenta Argentyny, Javiera Milei.

Maria Lobo MurgaWorld Economic Forum, Argentyna

Podróż przez Project Arizona 2023

W ramach Project Arizona 2023 siedmiu uczestników z różnych środowisk, o różnych zainteresowaniach, od prawa, ekonomii, dziennikarstwa i aktywizmu po sztukę i kulturę, rozpoczęło transformacyjną podróż edukacyjną. Uczestniczący w projekcie uczniowie wzbogacili wiedzę dzięki intensywnym zajęciom akademickim, wolontariatowi czy przez odwiedzanie organizacji oraz networking.

Rozpoczynając akademicką podróż w Sądzie Najwyższym Arizony, Sędzia Clint Bollick odsłonił zawiłości Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Matthijs Tieleman badał amerykańską myśl polityczną, a Kevin Flanagan przekazał mistrzowskie lekcje publicznego przemawiania. Wykłady Glenna na temat 'Dysproporcji Bogactwa’ i 'Wolności Przedsiębiorczej’ przekazały doświadczenia, które przyczyniły się do  zwiększenia zrozumienia przez studentów amerykańskiego podejścia oraz sztuki przekonywania.

Sylwia Martynowicz tłumaczyła ekonomię eksperymentalną przy użyciu teorii wspólnego pastwiska. Dzięki „Arizona State University o Ustawie o Tamale” studenci poszerzyli swoją wiedzę o przepisach mających wpływ na małe firmy, a Robert Anthony Peters omawiał unieważnienie ławy przysięgłych w Stanach Zjednoczonych.

Zajęcia z dziennikarstwa obywatelskiego Aleksieja Gorbaczowa badały rolę sztucznej inteligencji w dziennikarstwie, zajmując się kwestiami etycznymi oraz możliwościami, które daje. W wnikliwych rozmowach i dyskusjach na temat zwalczania dezinformacji w internecie uczestniczyły również dziennikarki Milana Mazaeva i Anne Guerrant.

Prof. Robert Edward Gordon ze swoim wykładem „Wolność w Sztuce i Kulturze”, przedstawił w jaki sposób artyści promowali amerykańskie wartości. Seminarium dotyczące obiektywizmu prowadzone przez Timothy’ego Sandefura zagłębiło się w filozofię Ayn Rand. Klub Dialogu na Arizona State University badał wyzwania związane z zdrowiem psychicznym w Ameryce. Uczestnicy fascynującej lekcji z Alanem Korwinem poszerzyli swoją wiedzę na temat analizy monet, istotnych zasad bezpiecznego obchodzenia się z bronią oraz przeprowadzili angażujące dyskusje na temat jego projektów.

Wizyty w organizacjach oraz networking

Poza światem akademickim, studenci mieli okazję nawiązać kontakty z lokalnymi obrońcami wolności oraz organizacjami. Project Arizona 2023 nie tylko przekazał wiedzę, lecz także wspierał i kształtował globalną społeczność z pasją do wolności i pozytywnych zmian.

Angażujące aktywności, takie jak dyskusje Arizona Talks oraz udział w podcaście FreedomsPhoenix.com, dostarczyły uczestnikom narzędzia do wyrażania swoich globalnych doświadczeń i promowania zasad wolności. Sesje networkingowe z wpływowymi postaciami, takimi jak Marc Victor i Prof. Ross Emmett, pozwoiły uczestnikom na nowe, głębsze spojrzenie na ruchy na rzecz wolności i środowiska przedsiębiorcze.

Wizyty w Instytucie Goldwatera i rozmowy z Timothyem i Christiną Sandefur podkreśliły zwycięstwa prawne, kładąc nacisk na wyzwania związane z amerykańską Agencją Żywności i Leków oraz indywidualne prawa dostępu do niezatwierdzonych leków.

Praktyczne doświadczenia, takie jak debata prezydencka Partii Republikańskiej w organizacji Americans for Prosperity oraz spotkanie z przedstawicielem Izby Reprezentantów, Alexanderem Kolodinem, wzbogaciły akademickie zrozumienie polityki USA przez studentów, czego zwieńczeniem była wizyta w Kapitolu Arizony.

Perspektywa Jeffreya A. Singera (starszego członka Cato Institute) na system opieki zdrowotnej podkreśliła potrzebę podejścia opartego na wolnym rynku. Dodatkowe zaangażowanie się w dyskusje z byłymi uczestnikami Projektu Arizona, takimi jak Estefania, na temat kwestii migracji, współpraca z Hispanic Rotary Club w Phoenix oraz spotkania z wybitnymi postaciami, jak Charles Goyette i Darcy Olsen, pracującymi nad pomocą dla porzuconych dzieci, wzbogaciły doświadczenia studentów i pogłębiły ich zrozumienie różnorodnych problemów.

Zanurzenie się w kulturze oraz wolontariat

Ukoronowaniem bogatych doświadczeń projektu był Halloween Party, zorganizowany w rezydencji Todda Hansena w Tempe, łączący zabawę z duchem współpracy. Ponadto, dobrowolne zaangażowanie zespołu w koncert Dia De Los Muertos było ciekawym sposobem na przedstawienie oryginalnej kultury meksykańskiej.

Podczas przyjęcia charytatywnego zorganizowanego przez Project Arizona świętowano doniosły sukces, zgromadzając ponad 30 obrońców wolności. Studenci powitali gości różnorodnymi kulinarnymi przysmakami, a siedmiu z rocznika 2023 podzieliło się swoimi doświadczeniami w ruchu na rzecz wolności

Wieczór poświęcony był promowaniu Projektu Arizona, skupiając się na tym jaki wpływ miał on na uczestników, którzy zostali niezłomnymi obrońcami wolności, otwartości i przedsiębiorczości.

Zespół Project Arizona wymieniał się doświadczeniami oraz tradycjami swoich kultur, świętując Dzień Dziękczynienia z rodziną pastora Gilberta oraz rodziną Jeffa Johnsona, gdzie uczestnicy mogli bezpośrednio zanurzyć się w amerykańskich tradycjach, pogłębiając zrozumienie różnorodności.

Zakończenie Project Arizona 2023

Podczas ceremonii ukończenia, uczestnicy mieli również okazję podzielić się czego nauczyli się i co osiągnęli przez cały projekt po czym przedstawić swoje projekty, które opierały się na ich osobistych i zawodowych celach i planach.

Studenci otrzymali certyfikaty ukończenia i świętowali swoją promocję przyjęciem oraz tortem

Project Arizona 2023 był niezwykłym i niezapomnianym doświadczeniem zarówno dla uczestników, wykładowców, jak i organizatorów. Program wyposażył studentów w wiedzę, pomysły i sieć kontaktów, którą wykorzystają by posuwać się naprzód w ich karierach, jednocześnie wspierając wolność, otwartość i przedsiębiorczość w ich krajach. Uczestnicy zanurzyli się w różnorodnej i dynamicznej kulturze Arizony, zdobywając wgląd w ruch wolnościowy w USA. Program ułatwił nawiązanie znaczących przyjaźni i współpracę między studentami a obrońcami wolności, pozostawiając trwały ślad w ich życiach.