Rekrutacja na XII edycję PAAL ruszyła!

Po raz 12 zapraszamy do zapisów na Polsko-Amerykańską Akademię Liderów

Co przygotowaliśmy dla Was w tej edycji?
▪️ Nowy, zintensyfikowany Kurs Wystąpień Publicznych. W 2 dni zgłębisz z nami podstawowe informacje dotyczące wystąpień publicznych oraz wielokrotnie przećwiczysz nabyte umiejętności przed kamerą.
▪️ Przygotowany został nowy spis literatury do Kursu Podstawowego Online, pojawiły się także dodatkowe materiały do samodzielnej nauki ekonomii, polityki i etyki.
▪️ Z dumą kontynuujemy nasz nowy kurs Grassroots Leadership Academy, którego trzech najlepszych uczestników pojedzie na konferencję Defending the American Dream do Stanów Zjednoczonych!

Więcej informacji znajdziecie na stronie:

www.akademialiderow.edu.pl


Komiksy ekonomiczne dla nauczycieli i uczniów!

Co roku z niecieprliwością czekamy na najlepsze komiksy z konkursu Forum Obywatelskiego Rozwoju. Uczestnicy tworzą krótkie opowiadania dotyczące ekonomii, które bawią i uczą jednocześnie. Komiksy te wykorzystywane są także w szkołach przez nauczycieli i w tym celu przygotowano specjalnie scenariusze lekcji.

Fundacja FOR właśnie ogłosiła rekordową liczbę wydrukowanych egzemplarzy – 15 000 sztuk. Jeżeli znacie nauczycieli, którzy mogliby skorzystać z dostępnych materiałów, koniecznie dajcie im dać! Wystarczy wypełnić formularz na stronie, by uzyskać 20 darmowych egzemplarzy wraz z materiałami dodatkowymi:

https://for.org.pl/…/komiksy-z-ix-edycji-konkursu-na-komiks…

Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości jest patronem medialnym projektu Komiksy Ekonomiczne.

Wyniki Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów!

W XI edycji PAAL po raz pierwszy zorganizowaliśmy wyjątkowy, przygotowany przez organizację Americans for Prosperity, kurs. Grassroots Leadership Academy ma na celu edukowanie działaczy oddolnych, którzy chcą mieć wpływ na poszerzanie wolności gospodarczej i osobistej w naszym kraju.

Z wielką radością oznajmiamy, że pierwsza edycja Grassroots Leadership Academy oficjalnie dobiegła końca. Kurs ten był dla nas bardzo dużym wyzwaniem – ukończenie 2 levelów w Arizonie, a następnie szkolenie w Waszyngtonie, by wreszcie zrealizować amerykański kurs na polskim podwórku. Mamy nadzieję, że to dopiero początek budowania w Polsce liderów Grassroots.

Pragniemy przedstawić państwu naszych najlepszych uczestników, którzy wykazali się nie tylko dużą aktywnością w trakcie treningu, ale przygotowali także niezwykłe projekty, które zostały ocenione przez naszych szkoleniowców. Na ich podstawie wybraliśmy zwycięzców pierwszej edycji Grassroots Leadership Academy, przypominamy, że cała trójka jeszcze w tym roku pojedzie w nagrodę na konferencję do Stanów Zjednoczonych!

1 miejsce – Mateusz Ochnio
2 miejsce – Piotr Popęda
3 miejsce – Przemysław Grzelak
Wyróżnienia: Wiktorz Strzelczyk oraz Grzegorz Nowowiejski

W tym roku ponownie zorganizowaliśmy Kurs Podstawowy Online. Podstawy z ekonomii, polityki i etyki, to naszym zdaniem wiedza niezbędna dla każdego człowieka, a niestety zaniedbana w publicznej edukacji. Staramy się ją przekazać w przystępny sposób – znajdując najlepszych, polskich wykładowców, których wykłady możecie obejrzeć online. W tym roku walka o pierwsze miejsca była na naprawdę wysokim poziomie, mimo że uczstnicy musieli podejść do trudnego, 3-godzinnego egzaminu.

Oto nasi tegoroczni laureaci:

1 miejsce: Przemysław Grzelak
2 miejsce: Maciej Furmanek
3 miejsce: Roman Waszczyk
Wyróżnienie: Dawid Gaweł

Serdecznie Gratulujemy i przypominamy, że dwa pierwsze miejsca pojadą na konferencję FEEcon do Atlanty, natomiast Pan Roman Waszczyk weźmie udział w Kursie Podstawowy szkoły ASBIRO!

1% na Fundację Wolności i Przedsiębiorczości

Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości to jedna z nielicznych organizacji w Polsce, na której działalności nie ucierpiał żaden podatnik. Jest to możliwe tylko i wyłącznie dzięki wsparciu naszych darczyńców. W tym roku chcielibyśmy ponownie zachęcić wszystkich śledzących nasze poczynania do przekazania 1% swojego podatku na rzecz projektów filmowych Fundacji, które realizujemy we współpracy z Fundacją PAFERE. Wasze wsparcie pomoże nam w realizacji naszego kolejnego filmu – o Ludwigu von Misesie, ale także w kontynuacji pozostałych jak np. serii Wolność pod Ostrzałem.

Jak wspomóc działalność Fundacji?

Wystarczy w rubryce “1% dla OPP”, która znajduje się w deklaracji podatkowej, wpisać numer KRS oraz kwotę – 1% wyliczonego podatku, zaokrąglając do pełnych złotych. Dodatkowo wpisujemy cel szczegółowy: Projekty filmowe.
Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego KRS 0000278610

Bardzo dziękujemy za Państwa wsparcie i zachęcamy do dzielenia się efektami naszej działalności.

Mises The Movie – nowy projekt filmowy Fundacji WiP.

Polski ruch wolnościowy na tle światowego określić można jako nastolatka. Analogia ta wydaje się trafna, ponieważ zarówno pod względem siły instytucjonalnej, jak i średniego wieku aktywistów balansujemy na granicy pełnoletniości. Mamy już za sobą okres dzieciństwa, w którym polegaliśmy na pomocy i radach innych, dorastamy, więc powinniśmy myśleć o tym, jak stać się równorzędnymi partnerami dla kolegów z zachodu i zacząć wnosić wkład w rozwój i propagowanie wolnościowych ideałów na arenie międzynarodowej.

Starając się zrealizować w praktyce ten postulat zdecydowaliśmy się na realizację bardzo ambitnego przedsięwzięcia. Posiadamy doświadczenie w produkcji filmowej i właśnie na tym polu zamierzamy dołożyć swoją cegiełkę poprzez produkcję pełnometrażowego filmu dokumentalnego Mises The Movie o życiu, dorobku naukowym i dziedzictwie Ludwiga von Misesa.

Zwracamy się z apelem do wszystkich polskich wolnościowców, aby wsparli nas w tym projekcie i tym samym uhonorowali najwybitniejszego ekonomistę w historii, a równocześnie otworzyli nowy rozdział w historii polskiego ruchu wolnościowego.

Więcej możecie dowiedzieć się na naszej stronie: WWW.MISESTHEMOVIE.COM

Polsko-Amerykańska Akademia Liderów wystartowała!

25-26 listopada odbył się pierwszy zjazd Grassroots Leadership Academy w ramach Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów. Kurs podzieliliśmy na dwie grupy ze względu na duże zainteresowanie. Ilość osób jest bardzo ważna ponieważ szkoleniowcy stawiają mocno na interakcję z uczestnikami oraz na praktyczne ćwiczenia.

W trakcie pierwszego dnia dr Marcin Chmielowski przedstawił dwa tematy – przekonywanie do wolności gospodarczej oraz historię ruchów Grassroots i ich strategię. Uczestnicy brali bardzo żywy udział w dyskusji, dzielili się swoimi doświadczeniami oraz pomysłami. Razem z dr Chmielowskim oceniali różne ruchy oddolne, ich skuteczność i błędy. Usłyszeliśmy także niezwykle ciekawą historię lewicowego działacza – Saula Alinsky’ego, który uważany jest za prekursora tzw. Community organizing, czyli działalności/organizacji oddolnej.

Na koniec dnia połączyliśmy się poprzez skype z Tomem Jennym, działaczem ze Stanów Zjednoczonych, który jest związany z organizacją Americans for Prosperity i organizuje Grassroots Leadership Academy w Arizonie.

Drugiego dnia spotkaliśmy się z posłem Jakubem Kuleszą, który opowiedział nam o swoich doświadczeniach nie tylko jako polityka, ale także wieloletniego działacza organizacji pozarządowych. Następnie Mateusz Błaszczyk przedstawił wykład „Budowanie wspólnoty”, gdzie wspomnieliśmy między innymi o „Migających światłach Warszawy”, mało znanym wydarzeniu, który był dużym katalizatorem zmian w Polsce. Drugi wykład, którego tytuł brzmiał: „Opowiedz swoją historię”, poprowadził Tomasz Pułról. Uczestnicy musieli przygotować, a następnie zaprezentować swoje historie, opowiadające w jaki sposób zainteresowali się działalnością na rzecz wolności. Razem ocenialiśmy występy i poprawialiśmy wydźwięk historii, tak by były jak najbardziej przekonujące.

W poniedziałek 27 listopada rozpoczął się także Kurs Podstawowy Online. Uczestnicy za pośrednictwem platformy e-learningowej biorą udział w serii wykładów, z których w styczniu będą zdawać egzamin.

Więcej o Akademii możecie dowiedzieć się na naszej stronie: WWW.AKADEMIALIDEROW.EDU.PL

Wyjazdowe prelekcje Zarządu Fundacji

W ubiegłym tygodniu zarówno prezes Fundacji Jacek Spendel jak i wiceprezes Marcin Chmielowski podróżowali z wykładami.

Prezes Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości udał się w podróż na Białoruś na zaproszenie Liberal Club – zaprzyjaźnionej organizacji wolnorynkowej z siedzibą w Mińsku. Głównym punktem jego wizyty był udział w konferencji dotyczącej filantropii i społecznego zaangażowania biznesu. Wydarzenie to miało miejsce w Brześciu i zgromadziło głównie lokalnych przedsiębiorców. Jacek Spendel opowiadał o polskich i fundacyjnych doświadczeniach z filantropią i krajowym biznesem. Korzystając z okazji zorganizował także spotkanie z najprężniejszymi białoruskimi działaczami wolnościowymi, m.in. Jarosławem Romańczukiem (Mises Scientific Center) i Vadimem Mojeiko (Liberal Club). Dyskusje dotyczyły m.in. obozu Liberty English Camp na Białorusi, którego organizacja staje się coraz bardziej realna.

Z kolei na zaproszenie działającego na Uniwersytecie Gdańskim Międzywydziałowego Koła Naukowego im Adama Heydla, dr Marcin Chmielowski, wygłosił wykład pt. Utopia anarchokapitalizmu. Duża frekwencja na spotkaniu, ponad pięćdziesiąt osób, świadczy o zainteresowaniu abstrakcyjnym tematem podjętym na wykładzie. Spotkanie miało miejsce czwartego października.

Piątego i szóstego października w Toruniu odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Libertarianizm a myśl polityczna lewicy” w której nasz wiceprezes wziął udział w podwójnej roli. Pierwszego dnia, wspólnie z prof. Andrzejem Szahajem, dr. Jakubem Wozinskim i dr. Łukaszem Dominiakiem wziął on udział w debacie na temat kondycji współczesnego kapitalizmu. Drugiego dnia konferencji wygłosił referat pt. „Agoryzm w perspektywie neo-sytuacjoinizmu”.

Debatę można obejrzeć na portalu youtube:
Debata w ramach konferencji Libertarianizm a myśl polityczna lewicy – prof. Andrzej Szahaj, dr Łukasz Dominiak, dr Jakub Wozinski, dr Marcin Chmielowski cz. 1
Debata w ramach konferencji Libertarianizm a myśl polityczna lewicy – prof. Andrzej Szahaj, dr Łukasz Dominiak, dr Jakub Wozinski, dr Marcin Chmielowski cz.2

Startuje XI edycja Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów!

Żartobliwie mówi się, że prawica wzmacnia się przez podział. Doświadczenie pokazuje, że w polskim ruchu wolnościowym wciąż brakuje liderów, którzy będą wspierać działania organizacji, partii, ale także mediów. Naprzeciw temu problemowi wychodzi Polsko-Amerykańska Akademia Liderów, której celem jest wykształcenie nowej generacji liderów – działaczy społecznych i politycznych na rzecz wolności.

W jaki sposób to robimy?

Na naszej Akademii uczymy trzech podstawowych rzeczy:

1. Kurs Podstawowy Online – uczy ekonomii, polityki i etyki – bez zaplecza intelektualnego nie będziemy w stanie efektywnie sprzedawać naszych idei.

2. Kurs Grassroots Leadership Academy – uczy umiejętności liderskich: sztuki perswazji, jak budować relacje by tworzyć zmotywowaną grupę działaczy, w jaki sposób tworzyć skuteczne kampanie społeczne, daje także podstawy wiedzy na temat ruchów lewicowych i prawicowych oraz ich efektywności.

3. Kurs Wystąpień Publicznych – stawia na sztukę autoprezentacji, uczymy jak przemawiać, jak operować głosem oraz metod gestykulacji. Ćwiczenia są w pełni praktyczne, po omówieniu teorii uczestnicy są wielokrotnie nagrywani, a ich prezentacje są następnie omawiane i poprawiane.


Uczestnicy, którzy przejdą egzaminy końcowe pozytywnie otrzymają certyfikaty udziału, a najlepsi będą mieli okazję wziąć udział w szkoleniach i konferencjach w Polsce i za granicą. Między innymi pojechać na konferencję FEEcon w Atlancie!


Nie czekaj i zapisz się już dziś, by pomóc nam wzmacniać wolność w naszym kraju!
Zapisy trwają do 17 listopada na: WWW.AKADEMIALIDEROW.EDU.PL


Czy wiesz co to znaczy „Grassroots”? Czyli wizyta Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości w Waszyngtonie

Obywatele Stanów Zjednoczonych znani są ze swojego zaangażowania – w stowarzyszenia, fundacje, ale także w każde inne oddolne działania. O wielkości społeczeństwa obywatelskiego mówią też liczby – w Stanach na milion mieszkańców przypada ponad 29400 organizacji, w Polsce ta liczba wynosi zaledwie 3266. Różnica jest duża. Z tych właśnie względów Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości od 5 lat kreuje nowych liderów, którzy mają wzmacniać polski sektor pozarządowy. Jednak w tym roku postanowiliśmy zrobić coś nowego i nieznanego w Polsce – promować ideę Grassroots . Czym jest Grassroots? W wielkim skrócie jest to oddolna inicjatywa zwykłych ludzi, których celem jest poprawa sytuacji w swoim kraju. Co to oznacza? Nasza Polsko-Amerykańska Akademia Liderów rozpoczyna współpracę z amerykańską organizacją Americans for Prosperity AFP), krajowego potentata w kształceniu oddolnych liderów zakorzenionych w idei wolności. W tym celu 11 września polecieliśmy do Waszyngtonu.

Z AFP po raz pierwszy zetknęliśmy się podczas zagranicznego przedsięwzięcia naszej Fundacji, czyli na Projekcie Arizona. W Phoenix cała grupa uczestników PA uczęszczała na zajęcia w ramach Grassroots Leadership Academy (GLA), kursu zorientowanego na kształcenie i pobudzanie oddolnej aktywności pośród ludzi, którym zależy na obronie konstytucyjnych wolności. W skrócie, przyjechaliśmy do Waszyngtonu by szkolić się w zakresie adaptacji GLA na warunki polskie. Kursy te zostaną poprowadzone w ramach Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów/. Kilkudniowe szkolenie w siedzibie AFP w Arlington poświęcone było przygotowaniu naszych instruktorów (Magdalena Spendel, Jacek Spendel, Marcin Chmielowski, Mateusz Błaszczyk, Tomasz Pułról) do prowadzenia tego kursu w Polsce. Co warte odnotowania, nasz kraj będzie pierwszym na świecie, poza Stanami Zjednoczonymi, w którym kurs GLA zostanie wdrożony. Polskie Grassroots Leadership Academy stanie się częścią flagowego projektu naszej Fundacji, czyli Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów. Pracowity czas spędzony wraz z naszymi przyjaciółmi z AFP obfitował nie tylko w szkolenia, ale także szereg innych aktywności. Jedną z nich był wykład Marcina Chmielowskiego na temat spojrzenia na wolność z perspektywy polskiej historii. Naszego wiceprezesa słuchało kilkadziesiąt pracowników AFP i siostrzanych organizacji, bardzo zaciekawionych tematyką. Pozostaje nam gorąco zaprosić na GLA, o którym więcej informacji przekażemy wraz z inauguracją rekrutacji na tegoroczną Polsko Amerykańską Akademię Liderów, co już niebawem.

Pobyt naszego zespołu w Waszyngtonie poświęcony był przede wszystkim kursowi GLA, ale obfitował także w wiele naprawdę dobrych spotkań z sojusznikami z amerykańskiego ruchu wolnościowego. Spotkaliśmy się m.in. z Lukiem Hilgemannem (prezesem AFP), dr Peterem Jaworskim (wykładowcą na Georgetown University, członkiem naszej rady doradców), Leah Kieff (dyrektorem Generation Opportunity Institute) czy Terrym Allenem (donatorem wielu organizacji wolnościowych). Mieliśmy również przyjemność wizytować i przedstawić dokonania naszej organizacji w pięciu ważnych miejscach na wolnościowej mapie Waszyngtonu i świata: CATO Institute, ATLAS Economic Research Foundation, Competitive Enterprise Institute, The Fund for American Studies, a także Students for Liberty. Wszystkie z naszych spotkań przebiegły w dobrej, a nade wszystko konstruktywnej atmosferze, zwiastującej przyszłą współpracę na różnych polach. Na koniec naszego aktywnego i obfitego w networking pobytu w amerykańskiej stolicy, na zaproszenie Rogera Reama, prezesa The Fund for American Studies, uczestniczyliśmy w koncercie pianistycznym Solomona Eichnera. Koncert miał miejsce w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej i miał na celu zbiórkę funduszy na rzecz stypendium im. Ignacego Jana Paderewskiego i gen. Edwarda Równego (Paderewski-Rowny Scholarship Fund) przeznaczonego dla wybitnego studenta/studentki z Polski, uczestnika prestiżowej letniej szkoły TFAS w Waszyngtonie. Koncert stanowił także wyjątkową okazję by poznać nietuzinkową postać Pana Generała Edwarda Równego, świętującego w tym roku setną rocznicę urodzin. Swoim życiorysem mógłby obdzielić co najmniej kilka osób, a jego dokonania zarówno dla Stanów Zjednoczonych, jak i Polski, zasługują na wielki szacunek.

 Liberty English Campy w Pokrzywnej i Sobótce!

Ostatni miesiąc był dla nas bardzo intensywnym okresem. Rozpoczęły się bowiem nie tylko przygotowania do Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów oraz rekrutacja do Projectu Arizona. Trwały także dwa organizowane przez nas Liberty English Campy. Razem z Language Of Liberty Institute, Acton Institute oraz Fundacją TDJ stworzyliśmy 2 unikatowe eventy.

Pierwszy z Campów odbywał się w Pokrzywnej i miał wyjątkową formę bowiem uczestnicy byli w wieku 15-22 lata. Po raz pierwszy szkoliliśmy tak młode osoby, co było dla nas nie lada wyzwaniem. Pokonywaliśmy razem bariery językowe oraz szkoliliśmy się z podstaw ekonomii wolnorynkowej. W obozie wzięło udział aż 40 uczniów, a z osiągniętych przez nich wyników jesteśmy bardzo zadowoleni.

Drugi Liberty English Camp miał bardziej standardową formę. 35 uczestników, z 7 różnych krajów (Kurdystanu, Białorusi, Polski, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Luxemburga, Australii) spotkało się by dyskutować m.in. o agoryzmie, izolacjonizmie, systemach prawnych i wolnym handlu. Swój wykład poprowadzili także studenci z Kurdystanu, którzy opowiedzieli o ekonomicznej, politycznej i społecznej sytuacji w swoim kraju.

Za wszystkie zdjęcia dziękujemy Piotrkowi Frątczakowi, właścicielowi Frytografia.