Premiera filmu „Zapomniani. Historia krakowskiej szkoły ekonomicznej”

Miło nam poinformować o premierze filmu o przedwojennych krakowskich ekonomistach.

Bohaterami filmu są Adam Krzyżanowski, Ferdynand Zweig i Adam Heydel, przedwojenni intelektualiści, zwolennicy liberalizmu gospodarczego. Film opowiada o zapomnianym a jednocześnie ważnym fragmencie historii ekonomii, pokaże wpływ liberalnego dziedzictwa Austro-Węgier i osobliwie Juliana Dunajewskiego na kształtowanie się idei powielanych później przez szkołę krakowską, opowie o problemach, z jakimi musieli mierzyć się Krzyżanowski, Zweig i Heydel w swojej pracy, będzie też dotyczył elementów historii gospodarczej Polski ukazanych z perspektywy węzłowych wydarzeń: odzyskania niepodległości, zamachu majowego, wielkiego kryzysu. Ważną częścią „Zapomnianych” będzie pokazanie procesu rugowania z pamięci krakowskiej tradycji ekonomicznej. oraz wskazanie na jej potencjalne odrodzenie. Adam Heydel zginął zamordowany w Auschwitz, Ferdynand Zweig wyemigrował i po wojnie już nie wrócił do Polski, Adam Krzyżanowski w nowej rzeczywistości politycznej został odsunięty od prowadzenia zajęć na uniwersytecie i pisał do szuflady. Mimo to, ich idee nadal mogą być interesujące dla współczesnych Polaków a ich pomysły mogą być wykorzystane.

Premiera filmu odbędzie się 27.05 o godzinie 14.00 w kinie ARS, w sali Reduta. Po projekcji, która potrwa godzinę, zapraszamy na symboliczną lampkę wina. „Zapomniani” zostali zrealizowani za w pełni prywatne środki, na które złożyły się: grant od amerykańskiej fundacji ATLAS Network oraz dobrowolne wpłaty od polskich Darczyńców. W filmie w roli ekspertów wystąpią min. prof. Andrzej Chwalba, prof. Julian Dybiec, prof. Witold Kwaśnicki oraz dr Małgorzata Jantos która objęła go swoim patronatem. W „Zapomnianych” publiczność zobaczy też scenki aktorskie ukazujące bohaterów krakowskiej ekonomii. Po premierze film zostanie umieszczony w serwisie YouTube i udostępniony tam bezpłatnie z angielskimi napisami – po to, aby promować pamięć o szkole krakowskiej także wśród obcokrajowców.

Zagranicznej ekspansji fundacji ciąg dalszy!

Członek naszej fundacji, Paweł Piwowar, brał udział w konferencji European Resource Bank w Podgoricy – największym zjeździe przedstawicieli europejskich organizacji wolnościowych. Paweł wziął udział w konkursie Dragon’s Den, gdzie zaprezentował swój projekt aplikacji mobilnej dla wolnościowców z całego świata. Choć konkurs wygrali nasi przyjaciele z Ukrainy i Rumunii, to ogrom pozytywnego odzewu, jaki napłynął do nas po prezentacji projektu jest niewątpliwie dobrym zwiastunem na przyszłość i o naszej aplikacji na pewno jeszcze usłyszycie.

Przekaż 1% na Wolność pod Ostrzałem!

 

Jest nam bardzo miło poinformować, że kontynuujemy współpracę z Polsko-Amerykańska Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego – PAFERE w zakresie produkcji serialu Wolność pod Ostrzałem. Na jej mocy, PAFERE przekaże nam środki zebrane w ramach 1% dedykowane właśnie temu zadaniu.

Jak wspomóc produkcję “Wolności pod Ostrzałem” swoim odpisem podatkowym? Wystarczy do rubryki “1% dla OPP” wpisać numer KRS oraz kwotę – 1% wyliczonego podatku, zaokrąglając do pełnych złotych. Dodatkowo wpisujemy cel szczegółowy: Projekty filmowe

Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego KRS 0000278610

Dziękujemy!

Rok 2016 w naszej fundacji – podsumowanie!

ANNUAL REPORT
5 głównych projektów autorskich fundacji, co najmniej drugie tyle, w których byliśmy współorganizatorami, ponad 300 uczestników naszych wydarzeń i dziesiątki tysięcy odbiorców, do których każdego dnia docieramy na YouTubie i Facebooku – tak można podsumować rok 2016 w Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem rocznym, który dokładnie opisuje każdy element naszej działalności, a także plany na rok bieżący!

Z raportem można się zapoznać klikając TUTAJ.

You can read our report in English by clicking HERE.

Konferencja European Students For Liberty w Katowicach. Zapraszamy!

Nasza Fundacja z radością zaprasza na nadchodzącą konferencję największej studenckiej organizacji wolnościowej w Europie. Mamy zaszczyt być współorganizatorem tego wydarzenia, które odbędzie się w Katowicach już 19. listopada.

Konferencja będzie całodziennym spotkaniem libertarian i wolnościowców z całej Europy, lecz z naciskiem na naszą część kontynentu. Wśród mówców znajdą się Lawrence Reed, prezes Foundation for Economic Education, najstarszego wolnościowego think-tanku, oraz nasz wiceprezes, dr Marcin Chmielowski. Lista mówców oczywiście będzie dłuższa, sama zaś konferencja będzie obfitowała w przemówienia i debaty. Wieczorem oczywiście planujemy spotkanie w mniej formalnej atmosferze.

Więcej informacji i zapisy: http://www.esflconferences.org/conference/2016-katowice-regional-conference/

Polsko-Amerykańska Akademia Liderów znów uczy wolności! Zapisz się już dziś!

Młode osoby myślące o działalności publicznej stoją właśnie przed dużą szansą na rozwój swojej kariery. Opłacone wyjazdy na staże w Stanach Zjednoczonych oraz darmowy udział w amerykańskich i europejskich konferencjach oraz szkoleniach – takie atrakcje znajdą się w tym roku w puli nagród Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów, która zaprasza wszystkich chętnych na kolejną, dziewiątą już edycję.

Polsko-Amerykańska Akademia Liderów to działający od 2012 roku projekt Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości, który przygotowuje młode pokolenie do aktywności społecznej, politycznej i biznesowej oraz przekazuje mu fundamentalne wartości dotyczące ekonomicznej oraz gospodarczej wolności.

Program Akademii skupia się przede wszystkim na rozwijaniu umiejętności praktycznych, popartych rzetelną wiedzą przekazywaną przez profesjonalnych i doświadczonych nauczycieli. Zespół wykładowców składa się więc z utytułowanych dydaktyków z Uniwersytetu Śląskiego i Jagiellońskiego, ekspertów w zakresie politycznego PR-u czy praktyków budowy wizerunku i komunikacji.

Przez kilka lat aktywności Polsko-Amerykańska Akademia Liderów stała się prawdziwą kuźnią talentów; wielu jej absolwentów założyło własne przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe lub zaangażowało się w politykę na najwyższym szczeblu. Wystarczy wspomnieć o Patryku Hałaczkiewiczu, który w 2012 roku wziął udział w I edycji PAAL a już trzy lata później poprowadził kampanię prezydencką Pawła Kukiza, zakończoną trzecim miejscem w skali kraju.

W tym roku na uczestników oprócz klasycznego Kursu On-Line czekają także dwa, całkowicie nowe szkolenia: Kurs Samorządowy oraz Kurs Przywództwa i Retoryki.  Kursy rozpoczną się już w listopadzie, potrwają od 2 do 5 weekendów a każdy zakończy się egzaminem końcowym, który wyłoni grono najlepszych uczestników mogących liczyć na nagrody – a organizatorzy przekonują, że jest w czym wybierać.

Wśród nagród należy wymienić opłacony, 3-miesięczny staż w Leadership Institute  w Stanach Zjednoczonych, bezpłatny udział w konferencji organizowanej przez Foundation for Economic Education oraz opłacony wyjazd na amerykańską konferencję Acton University.

Zapisz się już dziś!

Rejestracja trwa do 26 października na stronie: www.akademialiderow.edu.pl

III Zjazd Wolnościowy im. Miltona Friedmana – zapraszamy do udziału!

Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości zaprasza na III Zjazd Wolnościowy im. Miltona Friedmana. Zeszłoroczna impreza cieszyła się nadzwyczajnym zainteresowaniem. Udało się zgromadzić ponad 70 osób, które podczas trzydniowego zjazdu mogły wysłuchać inspirujących wystąpień. W tym roku organizatorzy chcą powtórzyć ten sukces.

Zjazd będzie zbudowany wokół postaci Miltona Friedmana, którego organizatorzy wybrali na patrona ze względu na jego wybitne umiejętności popularyzatorskie. „Wszyscy znamy prof. Friedmana jako noblistę i teoretyka ekonomii, ale być może jeszcze większy wpływ na społeczeństwo wywarł on jako adwokat wolnościowej zmiany. To Friedman jest jednym z najważniejszych popularyzatorów wolnego rynku, nawet wtedy, kiedy część jego teoretycznych dokonań uległa już dezaktualizacji, bo wyparły ją teorie lepsze” – tłumaczy dr Marcin Chmielowski, wiceprezes Fundacji i główny organizator zjazdu.

Osoba patrona określa tematykę, która będzie poruszana w referatach przez zaproszonych gości. Będą one dotyczyć właśnie dziedzictwa Friedmana, ale nie tylko. Praktyczny wymiar zmiany, jakiej adwokatem był Friedman, znajdzie swoje odbicie w szeregu wystąpień omawiających case-study dobrych i udanych projektów, które zostały niedawno zrealizowane i które miały pro-wolnościowy charakter. „Chcemy pokazać uczestnikom zjazdu, że w naszym ruchu wychodzi coraz więcej i że trzeci sektor wolnościowy staje się coraz silniejszy i sprawniejszy” – dodaje Chmielowski. Stąd też wydarzenie nie będzie miało charakteru politycznego.

Zjazd odbędzie się w Starachowicach w trzy i pół gwiazdkowym Hotelu Senator. Rozpocznie się 29 i potrwa do 31 lipca. Więcej informacji oraz zapisy na stronie www.zjazdwolnosciowy.pl

Kontakt do organizatora:
Marcin Chmielowski
Wiceprezes Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości
chmielowski@fundacjawip.org

Roczny raport Fundacji za 2015 rok – zobacz, co udało nam się osiągnąć!

Prezentujemy Państwu nasz roczny raport za 2015 rok. Można go przeczytać w dwóch wersjach językowych, po polsku i po angielsku. Zachęcamy do lektury, jesteśmy dumni z siebie, bo wszystkie projekty zrealizowaliśmy tylko za prywatne środki, bez szkody dla podatników. Dziękujemy wszystkim Darczyńcom, którzy pomogli nam w naszych działaniach.

Wersja polska: https://drive.google.com/file/d/0B4QqS7ND-tlFQVlES2I4UzB1dzQ/view

English version: https://drive.google.com/file/d/0B4QqS7ND-tlFX21iUTBIaXM0Wk0/view